Haftalık Bağımsız Gazete 21 Eylül 2021

Sağlıklı nesillere katkı

Suadiye Rotary Kulübü'nün ‘Mini Mini Birler Sağlıklı Nesiller Projesi’ kapsamında 115 öğrencinin sağlık taraması ücretsiz olarak yapıldı.

Sağlıklı nesillere katkı

Suadiye Rotary Kulübü'nün ‘Mini Mini Birler Sağlıklı Nesiller Projesi’ kapsamında 115 öğrencinin sağlık taraması ücretsiz olarak yapıldı.

 

Türkiye’nin gelecek nesillerde sağlıklı gelişmesi için yürütülen ve Rotary Teşkilatı 2420. Bölge tarafından desteklenen “Mini Mini Birler Sağlıklı Nesiller Projesi”nin dönem raporu açıklandı.
Proje, Rotary 2420. Bölge İstanbul Suadiye Rotary Kulübü Toplum Hizmetleri Komitesi Başkanı Aydın Altunordu önderliğinde; Kulüp üyeleri Murat Tandoğan, Atilla Şengör, Mehmet Özarslan, Oben Baykal, Özer Karabay, Serkan Şen, Aytaç Çamlıtepe ve Suadiye Rotaract Kulübü Başkanı Meltem Sönmez ile üyeleri Selma Büyükdağ, Aslıhan Fer ve İnci Batun’un katılımıyla gerçekleştirildi. 2010-2011 Dönemi Raporu'na göre, proje kapsamında toplam 115 öğrencinin ücretsiz sağlık taramaları yaptırıldı. Kartal ve Maltepe semtlerindeki 6 ayrı ilköğretim okulundan hastalık teşhisi konulan ve ailesinin ekonomik durumu iyi olmayan öğrencilerin ileri tetkik ve tedavileri için destek olundu, yönlendirilmiş ilaç tedavileri üstlenildi. Yapılan taramalarda 13 zayıf, 21 kilolu, 4 obez, 11 kısa, 33 anemi, 6 şeker problemi, 7 KBB problemi, 7 kalp-kardioloji problemi, 1 zekâ geriliği, 3 gelişim geriliği, 1 nörolojik rahatsızlığı ve muhtelif astım, bronşit, zatürree, idrar yolu enfeksiyonu, diş bozukluğu ve görme bozukluğu olan çocuk tespit edildi. Kan ve idrar tahlil sonuçları, öğrencilerin velilerine ve okullarına teslim edildi. Kulüp üyesi doktorlar, kendi branşlarındaki tetkik ve tedavileri bizzat üstlendiler. İleri tetkik-tedavi gerektiren diğer çocuklar ise, en uygun devlet hastanelerine yönlendirildiler. Sağlık güvenceleri olmayan ailelerin ilaçları da Suadiye Rotary Kulübü tarafından karşılandı.

KORUYUCU SAĞLIK ÖNLEMLERİ

Suadiye Rotary Kulübü’nden Aydın Altunordu, İstanbul’daki ilköğretim okullarında birinci sınıf öğrencilerinin sağlık sorunlarının zamanında tespit edilmesi ve ardından tedaviye başlanmasının çok yerinde bir uygulama olduğunu söyledi. Altunordu, “Koruyucu sağlık önlemlerinin alınması ve sağlıklı nesillerin oluşması için özellikle sosyal güvencesi olmayan ailelerin çocuklarından başlayarak, sağlık sorunu yaşama olasılığındaki öğrencilerin bu imkânlardan ücretsiz yararlanmalarının sağlanması amacını taşıyan ve öncelikle Marmara bölgesinde başlayan bu projenin, tüm ülkede uygulanabilir hale getirilmesi Rotary 2420 Bölgesi’nin hedefidir” dedi.


 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.