Haftalık Bağımsız Gazete 06 Mayıs 2021

Burun estetiğine dikkat!

Burun estetiğine karar vermek kuşkusuz kişi için önemli bir karardır.

Burun estetiğine dikkat!

Burun estetiğine karar vermek kuşkusuz kişi için önemli bir karardır. Çoğu kez karar verme sürecinde kişi çeşitli yollardan bu operasyon ile ilgili bilgiler alma gereği duymakta. Tabi ki en yakınında olanların fikri, ailesinin bu konuya bakış açışı belirleyici unsurların başında gelmektedir. Kişi bazen bu deneyimi birebir yaşamış olan insanlara ulaşıp onların yaşadıklarını dinlemek de isteyebilir. Ancak sıklıkla bu konuda sağlıklı bilgiler edinmekte zorluk çeker. Çünkü bu deneyimi yaşamış kişilerden ziyade bu konuda hiç bilgisi olmayan ancak yorum yapmayı çok sevenlerin görüşleri ile kafası iyice karışır. Çünkü yorum yapanlara göre bu operasyondan fayda gören adeta hiç yoktur. Toplumumuzda ne yazık ki kötü örnek genel örnek kabul edildiğinden operasyona karar verecek kişinin önüne de bunlar sunulmakta.

Bundan 15-20 yıl önce kullanılan boğaza kadar giden ve çekildiğinde korkunç acılar veren tampon öyküsü halen bir efsane olarak anlatılmaktadır. Hastaların görüşmelerde ilk sorduğu sorulardan biri halen bu tamponlardır. Yine bu ameliyatların son derece ağrılı olduğu günümüzde artık bir efsane olmayı hak etmiştir. Çünkü hiçbir hastamda burun ameliyatı sonrası ağrı şikayetine rastlamadım. Günümüzde tampon kullanılmamakta bunu yerine ameliyattan çıktıktan sonra da nefes almaya izin veren ve çekilirken herhangi bir ağrıya neden olmayan silikon borular kullanılmaktadır. Nitekim ameliyatın ertesi günü bu silikon boruları çekiyoruz. Kişinin ameliyatla ilgili bilgileri uzman olan kişiyle yapacağı yüz yüze görüşmelerde direkt olarak alması en sağlıklı yoldur. Bu görüşmede estetik cerrahi uzmanı hastayı değerlendirmekte, hastanın isteklerinin ne olduğunu anlayıp neler yapılabileceğine karar vermektedir. Unutulmamalıdır ki her insanın ayrı bir yüz ve burun şekli vardır. Bu nedenle her kişiye ayrı bir burun şekli tasarımı yapılması gerekir. Beğenilen bir burnun kişinin kendi yüzünde güzel görünmeyebileceği unutulmamalı. Bu nedenle kişinin üzerinde değişiklik yapılmamış ham fotoğrafları üzerinden konuşmak ve tasarım yapmak en sağlıklı sonuçları verecektir. Doğal ve kişinin yüzüne uygun bir burun şekli tasarlamak gerekli. Burun estetiği olacak kişi, burunun son şeklini almasının 6 ay hatta bir yıla kadar devam edeceğini dikkate alması önemlidir. Buruna şekil veren plastik atel çıkarıldıktan sonra ilk görüntü ödemli ve şiştir. Bu ödemin azalması ve geçmesi zamanla olacaktır ve hastanın bu konuda sabırlı olması gerekir. Kontrollere düzenli gelmesi ve uzman doktorunun önerlerine uyması sonucu da bir o kadar etkiler. Yine nefes alma konusunda ilk başlarda bir düzensizlik olması doğaldır. Burun birçok dokudan oluşan hem estetik hem de fonksiyonel bir organdır. Kuşkusuz iyileşme dönemi sırasında her dokunun iyileşme periyodu da farklı olacaktır. Hastaların en sık sorduğu sorulardan biri de operasyon sonrası ne kadar zaman burnun travmadan korunması gerektiğidir. Aslında burun yüzün en çıkıntılı ve travmaya en sık maruz kalabilecek bölgesi olması nedeniyle normalde operasyon olmasa da herkesin koruması gereken bir bölge. Kişinin beklentileri ile doktorunun bakış açısı örtüştüğü zaman kuşkusuz en iyi sonuçların ortaya çıktığı bir cerrahi müdahale burun estetiği.Sağlıklı günleriniz olsun.   

  Opr. Dr. Eşsiz ÇINAROĞLU(Estetik, Plastik Cerrahi Uzmanı-Özel Çağıner Hastanesi)


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.