Haftalık Bağımsız Gazete 30 Kasım 2021

Kadın ve LGBTİ örgütleriyle buluşma

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, kadın ve LGBTİ örgütlerinin temsilcileriyle bir araya geldi

Kadın ve LGBTİ örgütleriyle buluşma
Gazete Kadıköy

Kadın ve LGTBİ mücadelesi yürüten 30 örgütle Kadıköy Belediyesi İDEA’da yuvarlak masa toplantısında bir araya gelen Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, yerel yönetim ve sivil toplum ilişkilerinin sürdürülebilir ve kalıcı politika oluşturma süreçlerinde karşılıklı rol ve sorumluluk alma biçimleri hakkında örgüt ve platformlarla görüş alışverişinde bulundu. Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı Bahar Yalçın’ın kolaylaştırıcılığında gerçekleştirilen toplantıda Kadıköy Belediye Meclisi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyon Üyeleri de hazır bulundu. Katılımcı sivil toplum kuruluşlarının her birinin kurumsal tarihlerini ve çalışmalarını tanıtmasının ardından belediye bünyesinde faaliyet gösteren sosyal hizmet merkezleri, sağlık işleri ve toplumsal eşitlik birimlerinde çalışan uzman personel de yerel ölçekte gerçekleştirdikleri çalışma ve faaliyetlerden kısaca söz etti. “Yuvarlak Masa Toplantısı”nın ikinci bölümünde örgüt ve platformların hak temelli çalışmalarda Kadıköy Belediyesi ile protokol düzeyinde kurulması gerekli kalıcı ve hukuki ilişki modelleri üzerine alternatif tartışmalar yürütüldü.

Kadıköy Belediye Başkanı Nuhoğlu, “daha az söz daha çok iş” şiarıyla somut politika geliştirmelerin olanakları üzerine işbirliği ve dayanışmanın önemine dikkat çekerek; sivil toplum ve yerel yönetim işbirliği üzerine dünyada hayata geçirilen örnek modellerin incelenmesi gerektiğini vurguladı. Nuhoğlu, yerelin güçlendirilmesi önündeki engellere karşı ortak anlayış ve politika geliştirmenin önemine dikkat çekerek; kamusal kaynakların yerel yönetimler kadar sivil toplum örgütlerinin de belirlediği ihtiyaçlar doğrultusunda eşitlikçi, toplumcu kullanımının sağlanması üzerine somut girişimlerde bulunulması gerektiğini belirtti. Toplantıya katılan kadın ve LGBTİ örgüt ve platformlar, politik gündem ve anlayış nedenli gittikçe daralan ve baskı altına alınan alanlarının genişletilmesi ve güçlendirilmesi için açık işbirliği ve dayanışma pratiklerinin çeşitlendirilmesini, yaygınlaştırılmasını ortak bir talep olarak gündeme getirdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.