Haftalık Bağımsız Gazete 11 Temmuz 2020

Ders çalışmak Kadıköy'de kolay

Yeni eğitim yılındaki zorlu sınavlarla, vizelerle, projelerle başa çıkmaya çalışan öğrenciler için iyi bir haberimiz var. “Kadıköy’de ders çalışabilecek 10 mekân” önerisi size bu uzun maratonda yol g

Ders çalışmak Kadıköy'de kolay

Yeni eğitim yılındaki zorlu sınavlarla, vizelerle, projelerle başa çıkmaya çalışan öğrenciler için iyi bir haberimiz var. “Kadıköy’de ders çalışabilecek 10 mekân” önerisi size bu uzun maratonda yol gösterecek 
 
Kaan DERTÜRK
Eylül ayının sonuna geldiğimiz şu günlerde öğrenciler için ders zili çalmış oldu. Mini mini birler çalışkan ikiler derken sıralar çoktan öğrencilerle dolup taştı. Yeni eğitim yılındaki zorlu sınavlarla, uğruna uykusuz kalınacak vizelerle, bitmek bilmeyen projelerle başa çıkmaya çalışan öğrenciler için için iyi bir haberimiz var. Gazete Kadıköy olarak hazırladığımız “Kadıköy’de ders çalışabilecek 10 mekân” önerisi size bu uzun maratonda yol gösterecek. Öğrencilerin yanı sıra dizüstü bilgisayarıyla serbest çalışanları, kahvesini yudumlayıp sessizlik içinde kitabını okumak isteyenleri de unutmadık. Kitaplarınız ve defterleriniz hazırsa buyurun Kadıköy’de ders çalışabilecek 10 mekânı tanımaya…

Kadıköy Tarih, Edebiyat ve Sanat Kütüphanesi
Caferağa Mahallesi, Rıhtım Caddesi, No: 2/3
100 yılı aşkın tarihi geçmişi olan bina, Kadıköy Tarih, Edebiyat ve Sanat Kütüphanesi (TESAK) adıyla Mart 2014 yılından beri kütüphane olarak halka hizmet veriyor. TESAK içinde kapsamlı kitap, süreli yayın ve fotoğraf negatifi arşivlerini bulabilmeniz mümkün. Bu nedenle özellikle lisans ve yüksek lisans öğrencileri için verimli bir mekan. Geniş arşivinin yanı sıra bilimsel toplantı, konferans, sempozyum, seminer gibi kültürel faaliyetler de sık sık yapılmakta. Eğer tarih kokan bir kütüphanenin içinde saatlerce rahatsız edilmeden ders çalışmak isterseniz TESAK doğru bir adres. Kadıköy Rıhtım’daki konumuyla oldukça rahat bir ulaşım güzergâhında olan TESAK, pazartesi günleri kapalı. Haftanın diğer tüm günleri açık olan TESAK, 10.00 – 18.00 saatleri arasında ders çalışmak, projelerinizi bitirmek için uygun bir adres.

Kadıköy Akademi
19 Mayıs Mahallesi, Sultan Sokak, No:28

Kadıköy’ün kent düşüncesine ve eğitim birikimine katkı sağlama amacıyla kapılarını açan Kadıköy Akademi de ders çalışma mekânlarının başında geliyor. Kadıköylü gençlere yönelik sanatın güncel disiplinlerinde hayata geçirilecek atölyelerle hem nitelikli bir sanat eğitimi hem de gençlerin mesleki yaşamlarına katkı sağlayan Kadıköy Akademi bünyesinde ders çalışmak oldukça zevkli hale geliyor. Kadıköy Akademi’nin yeşil bahçesi ve geniş sosyal tesislerinde arkadaşlarınızla buluşmak ayrı bir keyif haline gelecek. Ayrıca Kadıköy Belediyesi’ne ait Muhtar Özkaya Halk Kütüphanesi, Kadıköy Belediyesi Halk ve ve Çocuk Kütüphanesi ve CKM’de bulunan Butik Kütüphane ders çalışmak için mutlaka uğramanız gereken adresler arasında. 

Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi
Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, No:6/1

Türkiye’nin ilk bilimkurgu kütüphanesi olma özelliğini taşıyan Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi, 2007 yılında uçak kazasında hayatını kaybeden fizikçi Özgen Berkol anasına açılmıştı. Berkol’un bilimkurgu kitaplarına duyduğu yoğun ilginin eseri olan kütüphane, oldukça farklı bir arşiv sunuyor. Türkçe yayınlanmış tüm bilimkurgu eserlerini bulabilirsiniz. Özgen Berkol'da isterseniz seçtiğiniz bir kitabı okuyabilir isterseniz de kalem kağıdı çıkartıp ders çalışmaya başlayabilirsiniz. Öğrencilerin cebini zorlamayan bu  kütüphanede ise çay ve kahve için cebinizden oldukça cüzi ücretler çıkıyor. Pazartesi hariç haftanın her günü açık olan kütüphane, 11.30 - 18.30 saatleri arasında sizleri bekliyor.

Akademi 1971 Kitabevi
Caferağa Mahallesi, Sakız Sokak, No:12

Üniversiteye hazırlananların masalarında binlerce soru çözdüğü Akademi 1971 Kitabevi, kış aylarında öğrencilerle dolup taşmasıyla meşhur bir ders çalışma adresi. Akademi 1971’de üniversite sınavına hazırlanan birçok kişinin şu an üniversite yolunu tuttuğunu belirtmemizde de fayda var. Prizli masaları ve her yerden kitap fışkıran kütüphanesi ile tam bir ‘öğrenci mekânı’ desek yanlış olmayacaktır. Her masada ödev yapan öğrenciler görebileceğiniz gibi bilgisayarlarıyla çizim yapanlar, kitap okuyanları da görmeniz oldukça mümkün. Kendinizi ev ortamında hissedeceğiniz Akademi 1971’in menüsü ise cebinizi yakmayacak cinsten. Çeşit çeşit tostları ve özel olarak hazırladıkları çayları ile öğrencilere göz kırpan bir mekân. Akademi 1971’in, kitabevi olma neticesiyle de sık sık yazarların imza günleri, atölye çalışmaları gibi etkinlikler de yapılmakta.

Tasarım Book Shop & Cafe
Osmanağa Mahallesi, Nevzemin Sokak, No: 6/A

Tasarım Book Shop & Cafe, sıra dışı tasarımı ile adının hakkını fazlasıyla veren bir tasarım mekânı. Dekorasyonuyla göz dolduran mekânda isterseniz mimari ve sanat alanındaki kitapları da okuyabilirsiniz. 3 kattan oluşan mekânın ilk katı kafe olarak dizayn edilmiş. Üst katlarında ise rahatlıkla ders çalışabileceğiniz kütüphane bölümleri mevcut. Tasarım Book Shop’da isterseniz bilgisayarınızı alıp saatler süren makalelerinizi bitirebilir ya da hiç bilmediğiniz kitapları keşfe çıkabilirsiniz. Fazlasıyla enerji harcayacağınız çalışmalarınızı yaparken mekânın pastane ürünlerine de mutlaka göz atmalısınız. Öğrenci bütçesine uygun olan Tasarım Book Shop’da keyifli atıştırmalıklarınızı yerken kablosuz internetten de faydalanıp bilgisayarınızdaki tüm projelerinizi bitirebilirsiniz.

Sancho Panza
Rasimpaşa Mahallesi, Duatepe Sokak, No:29

Yeldeğirmenlerine savaş açan Sancho Panza Cafe, adını Cervantes’in ünlü romanı Don Kişot’tan alıyor. Yeldeğirmeni’nin değişen sokaklarına bundan bir yılı aşkın süre önce açılan Sancho Panza, ‘kitap kafe’ konsepti ile hizmet veriyor. İlk bakışta tasarımıyla sonrasında kitapları ile farkını ortaya koyan bu mekânın üst katı, öğrenciler tarafından rağbet noktası olmuş durumda. Sancho Panza Cafe karnınızı doyurmak için de ideal bir mekân. Kreplerinin ve keklerinin ünü ise çoktan Kadıköy’e yayılmış durumda. Öğrenci bütçesini  zorlamayan menüsünden 15 lirayı aşmadan karnınızı güzelce doyurup, saatler boyunca çalışmalarınızı sürdürebilirsiniz.

Fahriye Cafe
Caferağa Mahallesi, Leylek Sokak, No: 3/A

Moda’nın işlek sokaklarından Leylak Sokak’a konuşlanan Fahriye Cafe, ismini Müjde Ar’ın başrolde olduğu Fahriye Abla filminden alıyor. Nostaljik öğelerin fazlaca olduğu bu kafede kendinizi babaane evinde hissedebilirsiniz. İkinci kata çıkmanızla birlikte özenle seçilmiş Fahriye Cafe kütüphanesi sizi karşılıyor. Kütüphanelerin tam ortasında bulunan masalarda ders çalışıp, arkadaşlarınızla sohbet edebilir ya da dilerseniz 80’li yılların tasarımlarının boy gösterdiği koltuklara oturup kitabınızı okuyabilirseniz. Çayın 2 buçuk lira olduğu Fahriye Cafe’de atıştırmalıklar da el yakan cinsten değil. Ev yapımı kekleri yiyip, çayınızı 10 lirayı geçmeden yudumlayabilirsiniz.

Cherrybean Coffees
Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, No:122

“Şehirde taze kahve var” sloganı ile adını duyuran Cherrybean Coffees’in her masasında kitap okuyan ya da ders çalışanları görmeniz mümkün. Moda’daki öğrencilerin uğrak mekânı olan bu kahveci, samimi havasıyla dikkat çekiyor. Eğer kapalı alanda çalışmaktan bunalırsanız arka bahçesine çıkıp temiz hava alabilirsiniz. Mekânın üst katında bir de ‘paylaşım kütüphanesi’ var. İnsanları okumaya teşvik etmiş bu proje ile kitaplarınızı, paylaşım kütüphanesine bağışlayabilir, sevdiğiniz bir kitabı da alıp okuyabilirsiniz. 10 liraya alacağınız kahve ile tüm gün Cherrybean Coffees’de oturup, çalışmalarınıza gömülebilirsiniz.

Bizim Kitap Cafe
Rasimpaşa Mahallesi – Karakolhane Caddesi, No:19/B

Yeldeğirmeni’ndeki konumuyla yeşillikleri bünyesinde barındıran Bizim Kitap Cafe, geleneksel bir ev ortamı sunuyor. Yemyeşil bahçesinde ister kitabınızı okuyabilir isterseniz de ders çalışabilirsiniz. Menülerinin ucuzluğu ile öğrencilerin gönlünü fetheden Bizim Kitap Cafe’de, lezzetli menemen 10 lirayken sıcak bir çay ise 2 lira. Hemen girişte sizi karşılayan raflar dolusu kitaptan ise istediğinizi seçip okumaya başlayabilirsiniz.

Page Cafe & Gallery
Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, No:121/A

Kadıköy, ezelden beri kitapçıları ve sahafları ile anılır. Hal böyle olunca artık kafeler de bu modaya uymaya başladı. Moda’da yer alan bu mekân oldukça büyük kütüphanesiyle, Kadıköy’de ders çalışmak ve kitap okumak isteyen herkese kucak açıyor. Duvarlarda asılı olan rengârenk tablolarıyla sanatseverleri de unutmuyor. Adından anlaşılacağı üzere galeri olarak da hizmet veriyor. Eğer takvimlerini takip ederseniz sık sık sergilerle karşılaşmanız mümkün olacaktır. Mekânın büyük kütüphanesinin önünde duran uzun masalar ise öğrenciler için adeta biçilmiş kaftan. Sınav dönemlerinde Page Cafe Gallery, öğrencilerle dolup taşıyor. Öğrenci dostu olan bu mekânda leziz tatlılarını yiyerek çalışma enerjinizi yeniden depolayabilirsiniz.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.