Haftalık Bağımsız Gazete 12 Temmuz 2020

Gönüllülerde bu hafta

Gönüllülerde bu hafta
Gazete Kadıköy

Rasimpaşa El Ele Verdi

Rasimpaşa Gönüllü Evi Yönetimi, Sosyal Dayanışma Komitesi, Eğitim Komitesi ve gönüllülerin iş birliği ile Rasimpaşa’nın tek ilkokulu olan İhsan Sungu İlkokulu’na destek için el ele verdi.  Önce yılbaşında düzenlenen kermesin geliriyle okula renkli yazıcı alınıp bağışlandı. Daha sonra eğitim komitesinde görev alan Sema Önel ve eşi Mustafa Önel’in anaokulundan üniversiteye kadar öğrencilere destek için geliştirdikleri ‘Evde Okul’ yazılım programı, sömestr sonrası okulların açılış töreninde okulun 300 öğrencisine kullanım bedeli alınmadan ücretsiz olarak hediye edildi.

Çevrenin İnsan Sağlığına Etkileri

Bostancı Gönüllüleri, Çevre Komitesi öncülüğünde Doç.Dr.Haluk Çalışır’ın konuk olduğu   ‘Çevrenin İnsan Sağlığına Etkileri’ isimli seminer düzenledi. Bostancı Gönüllü Evinde gerçekleşen etkinlikte konuşan Haluk Çalışır; "Türkiye’de yılda yaklaşık 30 bin insan hava kirliliğine bağlı olarak hayatına kaybetmekte. Bu 1 yılda trafik kazasında ölen insanların yaklaşık 6-7 katını oluşturmakta" dedi.

Fotoğrafla Geçen 60 Yıl

Fenerbahçe Gönüllüleri Fotoğrafçılık Kulübü, 60. Sanat yılını dolduran Fotoğraf Sanatçısı İbrahim Zaman’ı konuk etti. Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezinde gerçekleşen etkinlikte, birçok ulusal ve uluslar arası yarışmalarda jüri üyeliği yapan İbrahim Zaman fotoğraf albümleri ve kitapları hakkında bilgi verdi görseller sundu. Sanatçı etkinlik sonunda kitaplarını imzaladı.      

Feneryolu Doğa Gezisinde

Feneryolu gönüllüleri, Kültür ve Sanat Komitesi öncülüğünde Bolu, Abant, Gölcük yöresine gezi düzenledi. Hereke’den başlayan gezi daha sonra Cennet gölü olarak da bilinen Bolu Gölcük Gölü ve Abant Gölü’nü gördükten sonra sona erdi.  

Öğrenciler Botanik Bahçesinde

Göztepe Gönüllüleri Çevre ve Kentlilik Bilinci Komitesi Öğretmen Harun Reşit İlkokulu Ana Sınıfı öğrencilerini Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesine götürdü. Yapılan atölye çalışmasında minik öğrenciler bahçe hakkında bilgi edinirken, toprağı, bitkileri, ağaçları tanıma imkanı buldu. Daha sonra bahçede bitki ve hayvanlara ait materyaller toplayan öğrenciler onları dosya kağıdına yapıştırarak pano yaptılar. Etkinlik oyun bahçesindeki eğlence ile sona erdi.

Kuantum Bilgeliği ve Tasavvuf

Göztepe Gönüllüleri Kişisel Gelişim Komitesi’nin düzenlediği, Doç. Dr. Haluk Berkmen’in konuk olduğu seminerde ‘Kuantum Bilgeliği ve Tasavvuf’ konusu işlendi. Berkmen, fizik ve metafizik aleme ait bilgiler arasında bir bağ oluşturarak, bütünsel bir bakış açısı sağlamanın yollarını dile getirdi. Doğa bilgeliği ve tasavvuf konusuna da değinerek ayrıntılı bilgiler sundu. Yoğun katılımın olduğu konferans ilgiyle izlendi.

Unutkanlık ve Belirtileri

Kriton Curi Parkı Gönüllüleri Sağlık Komitesi, Nöroloji Uzmanı Dr. Bülent Madi’nin katılımıyla ‘Unutkanlık’ konulu söyleşi düzenledi. Bülent Madi, unutkanlığın artık yaşa bağlı  olmadığını  gençlerde de  sıkça  görüldüğünü, nedeninin ise  çevre ve çevresizlik  ortamına  bağlı olarak  arttığını, uyaran eksikliğinin  ve sevgi  yoksulluğunun   unutkanlığı tetiklediğini dile getirdi. Madi, unutkanlığın belirtilerinin, dinlerken zorlanma, sorumluluklarını unutma, objelerin isimlerini hatırlayamama, konuya odaklanamama olduğunu belirtti.  

Felsefe ve Ekonomi Atölyesi

  

Suadiye Gönüllüleri, Felsefe ve Ekonomi Atölyesi çalışmaları kapsamında Mimar Sinan Üniversitesi doktora öğrencisi Damla Uçak’ı ağırladı. Damla Uçak; ’’Kötülük mefhumunun şiddet, soykırım, toplu ölüm, işkence örnekleri ile halihazırda deneyimlenmiş bir durum üzerinden mağdur, kurban, fail, icracı gibi karşıtlıklar çerçevesinde tartışıldığına sık rastlanmaktadır. Bu tartışmalarda duygularının önüne geçme iradesine sahip, eylemleri üzerine düşünen, davranışlarının sorumluluğunu alan kişi tahayyülü, bu kişiyi tek başına kötülüğün faili icracısı haline dönüştürebilmektedir’’dedi.  

Astım ve Koah Hakkında…

Zühtüpaşa Gönüllüleri Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Esra Öztürk’ü konuk etti. Astım ve Koah hastalıkları hakkında bilgi veren Öztürk;’’ Astım ve Koah belirtileri birbirine benzediği için bu hastalıklar karıştırılıyor. Astım, tamamen düzelebilir nedeninin büyük bir kısmını alerjik faktörler oluşturur. Çiçek, ev tozları, kedi, köpek, mevsim değişiklikleri özellikle soğuk hava astım atağının başlamasına yol açar ataklar dışında hasta gayet rahattır. Koah ise sinsi bir hastalıktır, sebepleri öksürük, nefes darlığı, hava kirliliği, iş ortamında kimyasal maddelere ve tozlara maruz kalmadır. Erkeklerde çok görülen bu hastalık günümüzde kadınlarda da yaygınlaşmaktadır’’şeklinde konuştu.

Suzinak Musiki Topluluğu Konseri

Müzik Gönülüleri şemsiyesi altında çalışmalarını Zühtüpaşa Gönüllü Evinde devam ettiren Şef Mehmet Erkoç yönetimindeki Suzinak Musiki Topluluğu’nun ‘Yağmur’ adlı konseri Kadıköy Belediyesi Evlendirme Dairesinde gerçekleşti. Zühtüpaşa Gönüllü Evi Başkanı Nilgün Karatürk’ün konuşmasıyla başlayan konser, unutulmaz eserlerle devam etti. Bestekar, güftekar, şair, İşadamı Hüsamettin Elçi, udi bestekar Hüsnü Üstün ve Suzinak Musiki Topluluğu’nun sanat danışmanı Ömer Erdaş geceye renk kattı. Şef Mehmet Erkoç’un yönettiği ve Şenol Özkalın, Yüksel Ayvalının sunduğu Suzinak Musiki Topluluğu konseri izleyenlerin beğenisini topladı.  

Kanserle Psikolojik Savaş

Moda Gönüllüleri Psikolog Büşra Taşdemir’in katılımıyla ’Kanser Öncesi ve Sonrası Psikolojik  Yaklaşımlar’ konulu söyleşi düzenledi.  Büşra Taşdemir, hastalık tanısı ve tedavi sürecinde hastanın yaşadığı psikolojik sorunları, hasta yakınlarının bu süreçte vereceği desteği, bu desteklerin iyileşme sürecine etkilerini, hastalık süresince verilecek moral motivasyonu anlattı.

Rasimpaşa Korosu Konser Verdi

Rasimpaşa Gönüllüleri Türk Sanat Müziği Korosu, Şef Şule Mantık yönetiminde yılın ilk konserini Kadıköy Belediyesi Evlendirme Dairesinde verdi. Çeşitli bestecilerin eserlerinin icra edildiği konser, ‘Memleketim’ parçasının hep beraber söylenmesiyle sona erdi.

Ho’oponoponoyla Bolluk Bereket

Rasimpaşa Gönüllü Evinde, Dönüşüm Rehberi Belma Yener’in sunumuyla bir Hawai öğretisi olan ‘Ho o’ponoponoyla Bolluk Bereket’ çalışması yapıldı. Gönüllüler, hayattaki olumsuz durumların düzelmesi için meditasyon yapıp, bolluk bereketin hayatımıza girmesi için niyet tuttu. Niyetlerin en kısa zamanda gerçekleşmesi dileğiyle sunum sona erdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.