Kadıköy'ün artık bir "Kent Müzesi" var

Kadıköy Mal Müdürlüğü binası olarak kullanılan yapıyı restore ederek Kadıköy Müzesi’ne dönüştüren Kadıköy Belediyesi, “Tarih Edebiyat Sanat Kütüphanemizin arkasındaki binanın güçlendirme ve yenileme çalışmaları sona erdi. Kadıköy Kent Müzesi'nin açılışını çok yakında bir sergiyle gerçekleştireceğiz” notunu paylaştı

14 Aralık 2023 - 15:30

Kadıköy Belediyesi, 1938 yılında inşa edilen ve uzun süre Kadıköy Mal Müdürlüğü binası olarak kullanılan yapıyı restore ederek Kadıköy Müzesi’ne dönüştürdü. Kadıköy Belediyesi, sosyal medya üzerinden tarihi yapının son görüntülerini paylaşarak şu duyuruyu yaptı: “Tarih Edebiyat Sanat Kütüphanemizin arkasındaki binanın güçlendirme ve yenileme çalışmaları sona erdi. Kadıköy Kent Müzesi'nin açılışını çok yakında bir sergiyle gerçekleştireceğiz”

SEMTİN TARİHİ SERGİLENECEK

Cumhuriyet’in ilk yıllarında inşa edilen ve uzun yıllar bu amaçla hizmet veren Kadıköy Mal Müdürlüğü binası gelecek yıllarda Kadıköy Müzesi olarak Kadıköylüleri ağırlayacak. Rıhtım’daki, Tarih Edebiyat Sanat Kütüphanesi (TESAK) olarak kullanılan Tarihi Şehremaneti binasına komşu olan bina, geniş bir kullanım alanına sahip. Bina, sosyal, kültürel, sanatsal faaliyetler, kent kütüphanesi ve müze olarak kullanılmak kaydıyla 2014 yılında Kadıköy Belediye Başkanlığı’na devredilmişti. 942 metrekare arsa üzerine kurulu bodrum artı iki katlı olan bina 1400 metrekare kapalı alana sahip. Bu yapıda kurulacak sergi alanlarında Kadıköy’ün tarihine ilişkin belgeler ve görsellerin sergilenmesi planlanıyor. Sadece Kadıköy sakinlerini değil kentte yaşayan tüm yurttaşları geçmiş ve gelecek hakkında düşündürmeyi ve tartıştırmayı hedefleyen bu proje ile Kadıköy’ün İstanbul açısından tarihsel önemi açığa çıkarılacak.


ARŞİV