İstanbullular İklim Seferi'nde buluştu

4 Kasım 'İklim İçin Güç Ver' Küresel Eylem Günü’nde Paşabahçe Vapuru bir günlüğüne iklim vapuruna dönüştü

06 Kasım 1012 - 11:05

İklim için 350, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği Şube Müdürlüğü, İstanbul Şehir Hatları ve İstanbul Planlama Ajansı'nın ortaklığında, tarihi Paşabahçe Vapuru 4 Kasım 'İklim İçin Güç Ver' Küresel Eylem Günü’nde bir günlüğüne iklim vapuruna dönüştü. Düzenlenen İklim Seferi, İstanbulluları iklim krizinin gerçekleri ve çözüm önerileri ile buluşturdu.

Saat 11.40’ta Kadıköy’den başlayan İklim Seferi’ne yaklaşık 500 İstanbullu katıldı. Yolculuk boyunca canlı müziğin de yer aldığı seferde tüm ortakların katılımı ile bir basın toplantısı düzenlendi. İklim Seferi’nin ardından Paşabahçe Vapuru gün boyu devam eden rutin seferlerinde de yüzlerce İstanbulluyu iklim krizine dair bilgilendirmeye devam etti.  

“YERELİN KATKISI OLMADAN DEĞİŞİM OLMAZ”

Vapurda gerçekleşen basın toplantısında İklim için 350 Derneği Kampanyalar Sorumlusu Efe Baysal, “Ülkemizin 2053’te karbon nötr olma hedefi bulunuyor. Öte yandan bu hedef yıla yönelik en önemli somut adımın hala atılmadığını üzülerek görüyoruz. Araştırmalar Türkiye’nin 2030’a kadar kademeli olarak kömürden çıkışı gerçekleştirebileceğini gösteriyor. Bu çerçevede iklim dostu, gücünü yerli ve yenilenebilir enerjiden alan bir Türkiye için enerji dönüşümü talep ediyoruz. İkinci talebimiz yenilenebilir enerji kooperatifleri önündeki engellerin kaldırılması. Son olarak yerelin katkısı olmadan bir dönüşüm, değişim olmayacağının da farkındayız. Bu çerçevede yerel yönetimlerden de yenilenebilir enerji kapasitelerini artırmaya yönelik, iklim çözümlerine yönelik net taahhütler, somut adımlar beklediğimizin altını çizmek istiyorum” dedi.

“İSTANBUL’U DİRENÇLİ HALE GETİRMEK TEMEL AMACIMIZ”

İBB Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Prof. Dr. Ayşen Erdinçler ise, “Kayıtlı 16 milyon ancak yaşayan yaklaşık 20 milyonluk nüfusuyla İstanbul, hem Türkiye’de hem de Avrupa’da eşi benzeri olmayan bir şehir konumundadır. Birçok ülkeden daha yoğun bir nüfusa sahip İstanbul’umuzu mevcut çevre sorunlarının yanı sıra iklim değişikliğinin etkilerine karşı da dirençli hale getirmek en temel amacımız” ifadelerini kullandı.

“ŞEHİR HATLARI OLARAK ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPIYORUZ”

Şehir Hatları Genel Müdürü Sinem Dedetaş, yaptığı konuşmada şunları dile getirdi: “4 Kasım’da dünyanın dört bir tarafından ‘güç verilen’ İklim Günü’ne biz de Paşabahçe Vapurumuz ile güç vermenin heyecanı içindeyiz. Daha yaşanılabilir bir dünya ve gelecek için Şehir Hatları olarak biz de üzerimize düşeni yapıyoruz. ‘İstanbul Denizi’nde Dekarbonizasyon’ hedefiyle çıktığımız bu yolda yenilenebilir enerji ile sevk edilen gemiler inşa etmek ve tüm filomuzu dönüştürmek için çalışmalarımıza tüm hızıyla devam ediyoruz.”

“BU KENTİN GELECEĞİNİN PLANLANMASINA İHTİYAÇ VAR”

İstanbul Planlama Ajansı Genel Sekreteri Oktay Kargül de, “Yerel yönetim olarak her şeyin işbirliği ile başladığı ve ortaklıklarla büyüdüğünü farkındayız. Göreve ilk geldiğimizde söylediğimiz bir söz vardı, bu kentin geleceğinin planlanmasına ihtiyaç var. Bu nedenle yaptığımız ilk iş Vizyon 2050 çalışmasını başlatmak oldu. Vizyon belgesindeki çalışmalarımıza, dünyanın krizlerine beş meydan okuma olarak devam ediyoruz. Şu an iklim de bu çalışmaların en önemli başlıklarından bir tanesi. Çünkü iklim, kentteki bütün meydan okumaları yatayda kesen bir konu. O yüzden bugünkü çalışmamız bizim için çok değerli” şeklinde konuştu.


ARŞİV