Eyüboğlu evi koruma altında

Şiir ve resim sanatında önemli izler bırakan Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun Kadıköy’deki evi koruma altına alındı

24 Aralık 2019 - 16:32

Ressam, şair Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun Fener-Kalamış civarındaki evi artık herhangi bir şekilde yıkılamaz. Daha önce çeşitli imar planları ile yol yapımı için yıkılması gündeme gelen ev, resmi gazetede yayımlanan karar ile korunma altına alındı.

Türk edebiyatının ve resim sanatının önde gelen isimlerinden Bedri Rahmi Eyüboğlu 1975 yılında vefat ettiği güne dek bu evde yaşadı. Kadıköy Fenerbahçe Mahallesi’ndeki ev 2014 yılında imar planında yol alanında kalmıştı. Bedri Rahmi’nin ailesi, imar planına itiraz ederek yeni yol düzenlemesi yapılmasını istemişti. Resmi gazetede yayınlanan karara göre İstanbul V Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun kararı ile Bedri Rahmi’nin evinin korunma alanına alındığı duyuruldu.

Bedri Rahmi’nin evi ile müştemilatının projesi Türk mimarisinde iz bırakan isimlerinden Turgut Cansever tarafından 1958 yılında çizilmişti. Bu nedenle ev Cumhuriyet döneminin karakteristik mimari özelliklerini de taşıyor.  Atölyesinin de bulunduğu bu evde Bedri Rahmi eşi Eren Eyüboğlu ile ölene dek yaşadı.  Kadıköy’deki ev 2009’da korunması gerekli kültür varlığı olarak tescillenmişti. Bedri Rahmi Eyüboğlu Evi olarak sanatçının eserleri ve baskı atölyelerinin yer aldığı bina, yüksek katlı apartmanlar arasında varlığını sürdürüyor.


ARŞİV