Dr. Rana Beşe, aramızdan ayrılalı iki yıl oldu

Kadıköylülerin Rana Ablası Dr. Rana Beşe’nin vefatının üzerinden iki yıl geçti

23 Mart 2023 - 10:00

Kadıköy'ün sevilen yüzlerinden Dr. Rana Beşe, iki yıl önce 21 Mart 2021 tarihinde vefat etti. Dr. Rana Beşe, Kadıköy’ün çeşitli mahallelerinde, özellikle anne-çocuk alanlarında yıllarca verdiği gönüllü doktorluk hizmeti ile Kadıköylülerin gönlünde taht kurdu.

1927 yılında Çanakkale’de dünyaya gelen Rana Beşe, Zeynep Kamil Hastanesi’nde ihtisasını yaptı. 1984-1989 yılları arasında Kadıköy Belediye Meclisi’ne, 1989′da da İstanbul Büyükşehir Meclis üyeliğine seçildi. O süreçte doktorluğu bırakmadı. Kadıköy Bahariye’de açtığı muayenesinde özellikle dar gelirli ailelerin çocuklarını tedavi etti.

YILLARCA GÖNÜLLÜ DOKTORLUK YAPTI

Kadıköy’ün çeşitli mahallelerinde, özellikle anne- çocuk alanlarında yıllarca gönüllü doktorluk yaparak, birçok anne ve çocuğuna şifa verdi. 1999 depremi döneminde de Kadıköy Belediyesi’nin Gölcük’e gönderdiği sağlık ekibinin başında günlerce dinlenmeden sağlık hizmeti verdi.

“BEN İNSANA YATIRIM YAPTIM”

Dr. Rana Beşe’nin bu özverili çalışmasını gören Kadıköy Belediyesi, ona vefa borcunu ödemesi için 2010 yılında Kuyubaşı’ndaki polikliniğe ismini verdi. Bu ödül üzerine Rana Beşe, “Ben insana yatırım yaptım, böyle ödüllendiriliyorum. Beni Kadıköy’de tanımayan yoktur. Hayatımda hiçbir hastayı gecenin yarısında da gelse bakmadan göndermem” diye konuştu.

Poliklinik bünyesinde kardiyoloji, diyabet kadın doğum, dâhiliye, göz hastalıkları, kulak burun boğaz, cildiye, ağız ve diş hastalıkları bölümleri bulunuyor. Ayrıca laboratuvar ve radyoloji bölümleri de yer alıyor.

Kadıköy Belediyesi Dr. Rana Beşe Sağlık Polikliniği; Eğitim Mahallesi, Fahrettin Kerim Gökay Caddesi, Patika Yol Sokak No:16, 34722 Kuyubaşı- Kadıköy/ İstanbul adresinde faaliyetini yürütüyor.


ARŞİV