Yüzlerce sporsever Adalar'da koştu

1837 sporcunun katıldığı 1. New Balance Büyükada Koşusu’nu, Erkeklerde 34:44 ile Kenyalı atlet Moses Too; kadınlarda ise 41:50’lik derecesiyle Senem Çağlan yarışı ilk sırada tamamladı.

26 Eylül 2013 - 14:39
1837 sporcunun katıldığı 1. New Balance Büyükada Koşusu’nu, Erkeklerde 34:44 ile Kenyalı atlet Moses Too; kadınlarda ise 41:50’lik derecesiyle Senem Çağlan yarışı ilk sırada tamamladı.
 
Adalar Belediyesi ile New Balance firmasının birlikte düzenlediği “1. New Balance Büyükada Koşusu”, yoğun bir sporcu katılımı ile 11.2 kilometrelik büyük tur parkurunda gerçekleştirildi.
 
Yarışmaya start vermeden önce kısa bir konuşma yapan Adalar Belediye Başkanı Mustafa Farsakoğlu,Adaların bir taraftan doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel dokusuyla, bir taraftan da yetiştirdiği sporcularla ve spor için elverişli ortamıyla herkesin gönlünde taht kurmuş bir yer olduğunu belirterek, “Sporun dostluk, kardeşlik, sevgi ve heyecanı hep bizlerle olsun diyorum.Emeği geçenleri kutluyorum” dedi. Atletizm Federasyonu Başkanı Hüseyin Yıldırım da yoğun ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Bugün tarih yazdınız. Adalar Belediyesi ve çalışanları çok başarılı bir iş çıkardı. Belediye Başkanı ve çalışanları sabahın erken saatlerinden itibaren ayakta. Adalıların da bu kadar yoğun ilgi göstereceğini ummuyordum. Çok teşekkür ederim” dedi.
 
Mehmet Bölük Parkı’nda Belediye Başkanı’nın butona basmasıyla start alan koşuya 1837 sporcu katıldı. Erkeklerde ve kadınlarda 14 yaş kategorisinde yapılan koşuda toplam 1258 sporcu bitiş çizgisine ulaştı.
Dünyanın ve Türkiye’nin dört bir yanından sporcuların ilgi gösterdiği koşu sonunda erkeklerde 34:44 ile Kenyalı atlet Moses Too birinci, 35:18 ile Etiyopyalı sporcu Fetene Alemu Regasa ikinci, Beştelsiz Spor’dan Aykut Taşdemir 37:02 ile üçüncü oldu.
Kadınlarda ise Senem Çağlan 41:50’lik derecesiyle ilk sırada yer alırken, Başkent Gençler ve Masterlar Kulübü’nden Yeliz Ay Yıldız 49:09 ile ikinci oldu. İstanbul Üniversitesi’nden Esra Şanal da 50:51’lik derecesiyle yarışı üçüncü sırada tamamladı.
 
Kadınlarda ve erkeklerde kürsüde yer alan sporculara madalyalarını ve ödüllerini, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Hüseyin Yıldırım, Adalar Belediye Başkanı Dr. Mustafa Farsakoğlu, Adalar Belediye Başkan Yardımcısı Mürsel Ayrancı ile Raffi Herman Araks, TAF Genel Sekreteri Nihat Doker ve İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Haluk Eyidoğan verdi.
Koşunun bundan sonraki durağı, 27 Ekim’de Eskişehir olacak.

ARŞİV