Sporda saygı ve dostluk öncelikli

Milli Eğitim Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü son zamanlarda sıkça yaşanan sporda şiddet olaylarının önüne eğitimle geçmeyi planlıyor. İki kurum gençlerin sporu, sevgi, saygı ve dostluk içinde yaşamlarına kazandırmaları için bir dizi projeyi hayata geçirmeyi planlıyor

15 Aralık 2010 - 13:33


“Fair Play” ruhunun küçük yaşlarda edinilmesi amacıyla başlatılan ortak proje kapsamında öncelikle okul maçlarında çocukların sporun ruhuna yakışır şekilde hareket edilmesi konusunda telkinler yapılacak. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile il okul sporları organizasyonu tertip komiteleri aracılığıyla, öğrencilerin oynadığı okul maçları için bu yıl ilk kez yeni bir uygulamaya gidildi. “Fair Play” ruhunun okullarda filizlenip, gelişmesi amacıyla yapılan çalışmayla günümüzde spor müsabakalarında gördüğümüz utanç görüntülerinin ortadan kaldırılması hedefleniyor.
Bu amaçla öncelikle “Okul Futbol Etik Tüzüğü” hazırlandı. Bu kapsamda, okullar arası futbol maçları öncesinde ilgili okul müdürleri ile takım antrenörlerinin imza atacağı tüzükte, çocukların spora yönlendirilmesi, katılımcılığının sağlanması, çocukları koruma programı, oyundan zevk alma, yenilgiyi saygıyla karşılama gibi konularda bilgi ve öneriler yer alıyor.
AHLAKİ DEĞERLER VE SPOR İÇ İÇE
Tüzükte, yeni uygulamanın amacının, futbolun temelinde yatan değerleri ayakta tutmak, çocukları uygunsuz ya da haksız muamelelere karşı korumak ve onlara futbol oynayacakları eğlenceli ve güvenli bir çevre yaratmak olduğu ifade edildi. Sporun, ahlaki değerlerle yakından ilişkili olduğunun anlatıldığı tüzükte, bu değerlerin sporu özel bir eğitim aracı yaptığı, sporun kişisel ve fiziksel gelişim, sosyal uyum ve insani gelişim için eşsiz bir fırsat olduğu bilgisine yer verildi. Oyunun ruhuna yakışır bir biçimde oynamanın, her zaman rekabetten önce gelmesi gereken tüm insani değerlere saygı duymak anlamına geldiğinin anlatıldığı tüzükte, futbol etkinliklerinde çocukların katılımcılığının sağlanmasının, fırsat yaratmanın, çocukları korumanın, oyundan zevk almanın, centilmenlik ve saygının önemli olduğu vurgulandı.
ANNE-BABALARA ÖNEMLİ GÖREV DÜŞÜYOR
Fırsat yaratmanın, ilköğretimde okuyan her öğrenciye yerel ya da ulusal futbol etkinliklerinde yer alma fırsatı sunmak, her oyuncuya seviye farkı gözetmeksizin kendini kanıtlama şansı vermek olduğu dile getirildi. “Çocukları korumak herkesin sorumluluğudur” denilen tüzükte, “İdareciler, yöneticiler, çalıştırıcılar, ebeveynler çocukları koruma adına mutlak çaba göstermeli, dikkatli davranmalıdır” ifadesine yer verildi.


ARŞİV