Gereksiz antibiyotik kullanımı zarar veriyor!

Bilinçsiz antibiyotik kullanımı hastalığı iyileştirmezken antibiyotik direncini artırıyor

20 Aralık 2023 - 10:38

Mevsim geçişleri ve soğuk havalarla birlikte grip, soğuk algınlığı ve benzeri enfeksiyonlar daha sık görülmeye başladı. Bu dönemlerde hastalıklara karşı, semptomları hafifletmek veya tedavi etmek amacıyla sıkça antibiyotiklere başvurulabiliyor. Ancak, antibiyotiklerin bilinçsiz ve gereksiz kullanımı, ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmenin yanı sıra antibiyotik direncinin artmasına da sebep oluyor.

Antibiyotik kullanımı ile ilgili uyarılarda bulunan LifeClub Hekimi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Özge Faydalıel Balcı, “Antibiyotik direncinin en sık nedeni, antibiyotiklerin uygunsuz kullanımıdır. Günümüzde yeni geliştirilen antibiyotik molekül sayısının çok az olması da gelecekte bu dirençli bakterilere etkili bir tedavinin elimizde olmayacağı anlamına gelmektedir. Antibiyotik direncinin en çok etkilediği hasta grubu hastanede uzun süreli yatan yoğun bakım hastaları ve  immün sistemi baskılanmış kişilerdir. Bu kişilerde dirençli etkenlerle enfekte olmak, hastanede yatış süresini uzatırkan, komplikasyon ve ölüm riskini artırmaktadır” dedi.

LifeClub Hekimi Dr. Özge Faydalıel Balcı, antibiyotik direncini engellemek için, ilk hedefin enfeksiyon hastalıklarını engellemek olması gerektiğine vurgu yaptı, “Mesafe, el hijyeni ve kapalı alanların sık sık havalandırılması olası etken bulaşın engellenmesi için başlıca alınması gereken önlemlerdir. Aynı zamanda özellikle sekonder bakteriyel enfeksiyonları engellemek adına, yıllık influenza aşısının yapılması önerilmelidir. Bu bir virüs aşısı olmasına rağmen influenza ile ilişkili bir enfeksiyonu engellemek, üzerine eklenecek olası bir bakteriyel enfeksiyonu da engellemek anlamına gelmektedir. Aynı şekilde riskli gruplarda zatürre aşısı da ihmal edilmemelidir.

Antibiyotik direncini önlemenin en önemli yolu ise, antibiyotiklerin akılcı kullanımıdır. Bu nedenle en sık yapılan yanlış olan, grip nezle gibi viral etkenlerin neden olduğu hastalıklarda gereksiz antibiyotik kullanımından kaçınılmalıdır. Hekim tavsiyesi dışında antibiyotik kullanılmamalı, antibiyotikler  hekimin önerdiği dozda ve sürede kullanılmalı, olası etkenlere karşı geniş spektrumlu antibiyotik kullanımından kaçınılmaldır. Hekimin önerdiği süreden daha kısa sürede antibiyotik kullanımının sonlandırılmasının da antibiyotik direncine neden olan bir başka etken olduğu akılda tutulmalı, hekimin önerdiği süre boyunca düzenli kullanılmasına özen gösterilmelidir” dedi.


ARŞİV