Tiyatrocuların kooperatifi 2 yaşında

Özel tiyatroları güçlendirmek amacıyla çalışan Tiyatro Kooperatifi, 2. yaşını kutluyor!

05 Temmuz 2021 - 16:18

Özel tiyatroların sanatsal üretimini zenginleştirirken ekonomik, sosyal ve hukuki açıdan güçlenmesini ve sürdürülebilir hale gelmesini sağlamak amacıyla hizmet veren Tiyatro Kooperatifi, ikinci yaşını kutluyor. Mayıs 2018’de 13 özel tiyatronun girişimiyle çalışmalarına başlayan ve 26 Haziran 2019 tarihinde 32 kurucu ortağıyla resmi kuruluşunu gerçekleştiren kooperatif, yola 64 özel tiyatronun dahil olduğu büyük ve güçlü bir yapı olarak devam ediyor. 

Yönetim kurulu başkanlığını Iraz Yöntem’in, başkan yardımcılığını Yeşim Özsoy’un üstlendiği Tiyatro Kooperatifi’nin diğer yönetim kurulu üyeleri ise Ersin Umut Güler, Mert Fırat ve Muharrem Uğurlu’dan oluşuyor. 

İLK FAALİYET RAPORU

Resmi kuruluşunun ardından kısa vadede ortakları için ekonomik fayda yaratacak projeler geliştirmeyi, uzun vadede ise mevzuat değişikliğini hedefleyen Tiyatro Kooperatifi, Mart 2020’de tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgını sebebiyle stratejik planlarını güncelledi. Kooperatif, özel tiyatrolar için son derece zorlu geçen bu dönemde bu tiyatroların ekonomik, sosyal ve hukuki olarak güçlenmelerini sağlamak için çalışmalara odaklandı.

Özellikle pandemi dönemindeki çalışmalarıyla dikkatleri çeken kooperatif, kuruluşunun ikinci yılı dolayısıyla Kasım 2019 – Nisan 2021 arasındaki çalışmalarını kapsayan 1. Dönem Faaliyet Raporu’nu da yayınladı. Raporda, yerel yönetimler ve paydaşlarla ilişkiler, kooperatif tarafından düzenlenen ve kooperatifin katıldığı etkinlikler ile fon başvuruları hakkında bilgi veriyor. Raporun pandemi dönemini kapsayan Mart 2020 –Nisan 2021 bölümünde ise; kamu kurum ve kuruluşları ile görüşmeler, acil çözüm çağrısı, kurumsal haberler, kooperatifin çalışma grupları ve projeleri, yerel yönetimlerle ilişkiler, kültür sanat alanıyla ilişkiler, ortaklara yapılan bilgilendirmeler, uluslararası ilişkiler ve Tiyatro Kooperatifi’nin katıldığı etkinlikler ve yayınlar yer alıyor.

www.tiyatrokooperatifi.org


 

        


ARŞİV