Süreyya'da romantik bir bale

Romantik balenin başyapıtlarından GISELLE, 21-22 Kasım’da Kadıköylü bale severlerle buluşacak.

14 Kasım 2023 - 15:50

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, 27 Ekim akşamı prömiyerini gerçekleştirdiği, romantik balenin başyapıtlarından biri olan GISELLE’yi, şimdi de Kadıköy Belediyesi – Süreyya Opera Sahnesi’ ne taşıyor. Eser, 4 Kasım Cumartesi akşamı Kadıköylü bale severlerle buluştu.

Konusu büyük Alman şairi Heinrich Heine'nin "Almanya Üzerine" adlı kitabında anlattığı Wililer Efsanesi'nden alınan GISELLE, kırsal yaşam biçimi ile olağandışı dünyayı bir arada işleyen, aşkın yüceliği ve tutkunun vazgeçilmezliğini vurguluyor.  Fransız besteci Adolphe Adam'ın (1803-1856) müzikleri üzerine Jean Coralli-Jules Perrot-Marius Petipa koreografisiyle sahneye taşınan eser, aşk, hüsran, ölüm, vicdan azabı, kavuşamama ve yeniden birleşme düşü ekseninde geçiyor. GISELLE; Dans etmeyi çok seven, genç ve güzel, bir o kadar da utangaç Giselle adında bir köylü kızı ile kendisini ona ‘’Loys’’ adlı bir çiftçi olarak tanıtan ve Giselle’e delicesine aşık olan Kont Albrecht’in trajik ve romantik hikayesini konu alıyor. Eser, tüm bu ‘imkansız aşk’, ‘zengin erkek – fakir kız’ gibi dramatik konuları ve ikinci perdede gerçek dışı, fantastik olayları anlatırken; gerek koreografide gerekse görsellikte seçilen estetik dil sayesinde, romantik balenin baş yapıtlarından biri olarak biliniyor.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin bu yıl yeniden repertuvarında yer verdiği iki perdelik GISELLE balesini Zeynep Sunal Öngün sahneye koyuyor. Eser,  21- 22 Kasım tarihlerinde saat: 20.00’ de Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi’nde yeniden izleyicisi ile olacak. 

 

 

 

ARŞİV