Soysal'ın yaşamı sahnede

Yazar Sevgi Soysal’ın hayatı tiyatro sahnesine aktarıldı

07 Aralık 2023 - 10:54

Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu’nun (BGST Tiyatro) yeni oyunu “Sevgi Soysal Yaşamakta Israr Ediyor” seyirci ile buluşuyor. 1936-1976 yılları arasında yaşamış yazar, çevirmen ve radyo programcısı Sevgi Soysal’ın yaşam öyküsünü merkeze alan oyunda Sevgi Soysal, kanser tedavisi için gittiği Londra’da kendi yazdığı karakterler vasıtası ile hem kendi geçmişine hem de memleketin tarihine doğru bir yolculuğa çıkıyor.

ROMAN KARAKTERLERİ SAHNEDE

Sevgi Soysal’ın gerçek yaşam öyküsünü anlatan oyunda Tante Rosa, Yürümek, Şafak, Yıldırım Bölge Kadınlar Koğuşu ve Yenişehir’de Bir Öğle Vakti gibi tanınmış eserlerinden izler ve karakterler de seyirciyi bekliyor. Yazarın 40. yaş gününde 31 Ekim’de başlayan oyunda Sevgi Soysal, kendisine gelen gizemli paketin içinden çıkan kitaplarının sayfaları arasında bir yolculuğa başlıyor. Cumhuriyet’in 25. yılından 50. yılına uzanan bu yolculukta Sevgi Soysal arkadaşlığı, yoldaşlığı, aşkı, ısrarı, inadı, isyanı, yokluğu, çokluğu, zulmü, sevinci, kahkahayı, alayı hatırlarken hep ölümün kıyısında dolaşıyor ama yürümekten hiç vazgeçmiyor. Bir kadının nasıl büyüdüğünü ve bir ülkenin nasıl dönüştüğünü hatırlarken hep gerçeklerden geçiyor yolu.

Duygu Dalyanoğlu’nun yazdığı oyunu Aysel Yıldırım yönetiyor. Oyuncu kadrosunda ise Banu Açıkdeniz, Burcu İsra Kanbakoğlu, Duygu Dalyanoğlu, Nihal Albayrak ve Zeynep Okan yer alıyor. BGST Tiyatro’nun diğer projelerinde olduğu gibi bu oyunda da dramaturji oyun kadrosunun kolektif çalışması ile şekillendi. Oyunun sahne tasarımı Ali Dur’a, koreografisi Banu Açıkdeniz’e, ses tasarımı ve müzikleri Beril Sarıaltun’a, kostüm tasarımı Büşra Karpuz, Duygu Dalyanoğlu ve Nilgün Ilgıcoğlu’na, ışık tasarımı ise İlker Ergün’e ve Zilan Kaki’ya ait. Oyunda Sevgi Soysal’a, dönemine ve çevresine ait fotoğrafları ve belgeleri birleştirip yeniden görselleştiren videolar ise Kenan Özcan’ın elinden çıkıyor. Bu videoların üretim süreci Avrupa Birliği projesi olan CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı tarafından destekleniyor.

İstanbul‘daki çeçitli sahnelerde izlenebilen oyun, 11 Aralık Pazartesi akşamı saat 20:30’da Moda Sahnesi’nde olacak.

 


ARŞİV