‘Üç Silahşor’ler ilk kez İstanbul’da

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, ‘’Üç Silahşor’’ balesinin prömiyerini Kadıköy’de gerçekleştirecek.

29 Kasım 2018 - 10:19

Alexandre Dumas’ nın  ölümsüz eserinden bale sahnesine aktarılan ‘Üç Silahşor’, ‘’hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için’’ temasını taşıyor. Giuseppe Verdi’ nin müzikleri ile hareket bulan eserin senaryo ve koreografisi, 4. Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’ nde Yılın Bale - Dans Koreografı ve Yılın Bale - Dans Yapımı ödülünü, V. Murat Balesine yaptıkları koreografileri ile almış Armağan Davran ve Volkan Ersoy’a ait. Eserin müzik düzenlemesi ise aynı zamanda orkestrayı yönetecek olan Bujor Hoinic tarafından gerçekleştirilmiş.

Eserin konusu 16. yüzyıl Fransa’sında geçiyor. Kardinal Richelieu ve XIII. Louis saray entrikalarının, Athos, Porthos, Aramis, d’Artagnan isimli dört gözü pek şövalyenin maceralarının hayranlık verici bir akıcılıkla anlatıldığı romans tarzındaki bu klasik eser, yazıldığı dönemden bugüne değin değerinden hiçbir şey yitirmedi.

Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından 2010 yılında Türkiye prömiyerini yapan eser, İstanbullu sanatseverler ile 1 Aralık Cumartesi akşamı ilk kez buluşacak.  1, 4, 6, 18, 20 Aralık 2018 ile 2-4 Nisan 2019 tarihlerinde saat: 20.00’de; 8 ve 22 Aralık 2018’de ise saat: 16.00 da Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi olacak.

(Fotoğraflar: Tamer Yılmaz)


ARŞİV