Şiirsel belgeseller beyazperdede

10 Haziran'da başlayacak olan Documentarist 16. İstanbul Belgesel Günleri'nin odağında Baltık Şiirsel Belgesel Ekolü yer alıyor. 2’si Kadıköy’de olmak üzere İstanbul genelinde 5 mekanda eşzamanlı yapılacak festivalde 70’i aşkın yapım gösterilecek.

06 Haziran 2023 - 11:35

 

Documentarist 16. İstanbul Belgesel Günleri, 10-15 Haziran tarihlerinde yine belgesel türünün öne çıkan örneklerinden oluşan kapsamlı bir programla başlıyor. 'Yaprak döker bir yanımız, bir yanımız bahar bahçe' sloganıyla her daim umuda ve onun kaynağı olan direnişe vurgu yapan festival, belgeseller üzerinden seyirciyi Türkiye'nin ve dünyanın gündemi içinde ufuk açıcı yolculuklara çıkaracak.

Bu yılın odağında, Baltık ülkeleri Litvanya, Estonya ve Letonya'da 1960'lardan itibaren üretkenliği ve yaratıcılığı ile öne çıkan, sinema tarihinin az bilinen akımlarından Baltık Şiirsel Belgesel Ekolü yer alıyor. Dönemin Moskova merkezli Rus sinemasının gölgesinde kalan akım, festivalde kapsamlı bir seçki ile Türkiye'de ilk kez seyirciyle buluşacak. Program kapsamında üç filmi gösterilecek olan Litvanyalı ünlü belgeselci Audrius Stonys de festival konuğu olarak bir sinema dersi verecek. 

Bu yıl üçer filmiyle festivalin 3x3 adlı bölümünün konukları olarak davet edilen diğer yönetmenler ise Hollandalı tanınmış belgeselciler Petra Lataster-Czisch ve Peter Lataster çifti ile Türkiye'den Somnur Vardar olacak. Lataster çiftinin “Dünyamıza Bir Yolculuk” / Journey Through Our World adlı son filmi IDFA'da En İyi Hollanda Belgesel Ödülü’nü kazanmış, Vardar'ın  “Boşlukta” adlı son filmi ise İstanbul Film Festivali'nde En İyi Belgesel seçilmişti.

KÜRTÇE ULYSSES

16. Documentarist programının diğer önemli ayağı, James Joyce'un ‘Ulysses’in yayınlanışının 100. yılı dolayısıyla Avrupa'nın 18 kentinde gerçekleşen Ulysses European Odyssey projesinin İstanbul programı çerçevesinde hazırlanan Bir Aradalık başlıklı bölüm. Aylin Kuryel ile Fırat Yücel’in birlikte yönettikleri ‘’Ulysses Çevirmek’’ (Translating Ulysses, 2023) adlı belgeselde çevirmen Kawa Nemir’in, Ulysses’i Kürtçe’ye çevirirken Joyce, Anne Frank, Puccini ve Shakespeare’i ‘bir araya’ getirme mücadelesini görüyoruz. Bu bölümün öne çıkan bir diğer filminde ise İranlı yönetmen Niki Padidar’ın imzası var. Hollanda’da yaşayan göçmenlerin hayatını odağına alan “Görebildiğin Kadar’’ (All You See / Al Wat Je Ziet, 2022) çalışması izleyiciyle buluşacak.

29 YENİ BELGESEL

29 yeni belgeselin gösterileceği Türkiye Panorama bölümü ise son bir yılda ülkemizde üretilen en iyi belgeselleri topluca izleme şansı sunuyor. Program kapsamında gezegenimizin ekolojik sorunlarını ele alan belgeseller Başka Dünya Yok başlığı altında bir kez daha İBB işbirliği ile Müze Gazhane'de gösterilecek. Bu bölümde öne çıkan filmler arasında Baltık Şiirsel Belgesel Ekolüne dahil, Letonyalı yönetmen Laila Pakalina’nın geyikler ve su samuru gibi pek çok canlının yuvası olan ormanın içine doğayı yok sayarcasına kurulan devasa bir çöp toplama merkezini gözlemci bir üslupla anlattığı ‘’Düşler Diyarı’’ (Dreamland / Leiputrija, 2004) adlı belgeseli de var. Avusturyalı ünlü belgeselci Nikolaus Geyrhalter de son filmi ‘’Uygunsuz Madde’’de (Matter Out of Place, 2022) benzer bir temayı işleyerek dünyanın ücra köşelerindeki engin çöp dağlarına dikkat çekiyor. Festivale ilk ve ikinci filmleriyle katılan Türkiyeli yönetmenlerden ikisini ödüllendirecek olan Johan van der Keuken Yeni Yetenek Ödülü jürisinde bu yıl Petra Lataster-Czisch, Adar Bozbay ve Begüm Özden Fırat yer alıyor. 

3 ALANDA ÖZEL ÖDÜLLER

Festival, bu sene ayrıca ilk kez üç alanda özel ödül veriyor. Festivalin belirlediği adaylar arasından En İyi Kurgu, En İyi Görüntü ve En İyi Ses Tasarımı Ödüllerini verecek olan ve Kurgucular Dayanışması işbirliğiyle sektörün önde gelen isimleri arasından oluşturulan jüri, görüntü yönetmeni Deniz Eyüboğlu, kurgucu Osman Bayraktaroğlu ve ses tasarımcısı Mine Pakel’den oluşuyor.

Festivalin gösterim ve etkinlikleri Fransız Kültür Merkezi, Metrohan, Aynalı Geçit, Caddebostan Kültür Merkezi ve Müze Gazhane'de yapılacak.

www.documentarist.org

 


ARŞİV