Midilli’den üç göç hikayesi; Gabriel’in Düşü

TiyatroDEA’nın ödüllü oyunu “Gabriel’in Düşü” Kadıköy seyircisiyle buluşmaya hazırlanıyor

04 Kasım 2022 - 11:32

Berna ile Berk, on yıllık evliliklerinin kaderi üzerine birbirlerinden habersiz kararlar almış ve eyleme geçmek için karşı kıyı Midilli Adası’nı seçmiştir. Tatil için kiraladıkları evin sahipleri, Türkiye’nin yakın geçmişinde yaşanmış 6-7 Eylül olayları sonrasında İstanbul’dan adaya göç etmiş bir ailenin fertleri olan Angeliki ve Angelos’tur.

Çift, ‘tuhaf’ ev sahiplerinin ‘tarih kokan’ evlerine yerleşirken; Suriye İç Savaşı’ndan Almanya’ya gitme umuduyla kaçıp, Midilli’deki Mora Kampı’nda sıkışıp kalmış Mirvan ve Yana, adadaki zorunlu misafirliklerini sonlandırmanın yollarını aramaktadır.

Midilli Adası, belki de tarihinin en kaotik dönemini yaşarken, adayı tepeden izleyen gizemli manastırın merhum Aziz’i Gabriel; birbirlerinden hem uzak hem de çok yakın üç ailenin kadınları için kurtuluş umuduna dönüşür.

Göçün toplumsal bellek üzerindeki etkileri ve insan doğası üzerinde yaptığı tahribatı üç farklı toplumun fertleri üzerinden anlatan Gabriel’in Düşü, göç edene beslenen merhamet ve nefret duygularının bıçak sırtı mücadelesine Midilli Adası’nın büyüleyici atmosferinde ışık tutuyor.

Yeni Tiyatro Dergisi Emek ve Başarı Ödülleri’nde “Yılın Oyun Yazarı”, Direklerarası Seyirci Ödülleri’nde “En İyi Özgün Müzik” ödülü alan, ayrıca 24.Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nde “Yardımcı Rolde En İyi Kadın Oyuncu Adaylığı” olan oyun kasım ayında Kadıköy’de sahnelenecek.

Ayşegül Tekin, Banu Çiçek, Batur Belirdi,Burak Tamdoğan, Çiçek Dilligil, Kerem Pilavcı Ve Oğuz Öztekin’in rol aldığı Gabriel’in Düşü, 10 Kasım saat 21.00’de DasDas’ta, 13 Kasım saat 20.30’da Alan Kadıköy’de, 21 Kasım saat 20.30’da Moda Sahnesi’nde izleyiciyle buluşacak.

 


ARŞİV