Kundura'da yaz festivali

​Boğaz’ın kıyısında ve yıldızların altında film ve müzik keyfine davet eden Bir Yaz Gecesi Festivali, Beykoz Kundura’da başladı. Festivalin Restore Klasikler programında 1960’lar ve 1970’lerden klasik filmler gösterilirken, Canlı Müzik Eşliğinde Sessiz Film programı bu yıl da usta müzisyenleri perdenin önünde ağırlayacak.

02 Ağustos 2023 - 14:06

Kundura Sinema ile Kundura Sahne’nin birlikteliğinde ve Beykoz Kundura’nın Kültür ve Sanat Direktörü S. Buse Yıldırım’ın küratörlüğünde yedi yıldır düzenlenen Bir Yaz Gecesi Festivali, 4-20 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşiyor. Festival, Cuma’dan Pazar’a, 9 gün boyunca İstanbullulara açık havada film ve müzik keyfi yaşatacak. Festivalin film ve müziğin birlikteliğinden ilhâmla yaratılan Restore Klasikler programı bu yıl, Oscar ve Grammy ödüllü İtalyan besteci Nino Rota’ya odaklanıyor. Usta müzisyenleri perdenin önünde ağırlayacak Canlı Müzik Eşliğinde Sessiz Film programında ise, 100 yıl öncesinden sirk temalı filmler gösterilecek.

NİNO ROTA MÜZİKLİ FİLMLER

Film ve müziğin birlikteliğinden ilhâmla yaratılan Restore Klasikler programı, 1979 yılında kaybettiğimiz Oscar ve Grammy ödüllü İtalyan besteci Nino Rota’ya odaklanıyor ve onun müziklerini yaptığı 5 klasik filmi bir araya getiriyor. Federico Fellini ile Marcello Mastroianni ortaklığının en önemlilerinden “Tatlı Hayat” (La Dolce Vita, 1960) ve “8½”un (1963) da yer aldığı programda, René Clément imzalı Alain Delon gerilimi “Kızgın Güneş” (Plein Soleil, 1960) ve Francis Ford Coppola’nın “Baba” (The Godfather) üçlemesinin ilk iki filmi, restore edilmiş kopyalarıyla yeniden seyirciyle buluşacak.

SESSİZ SİNEMANIN SİRK FİLMLERİ

Elif Rongen-Kaynakçı’nın küratörlüğünde hazırlanan Canlı Müzik Eşliğinde Sessiz Film programı ise bu yıl, sessiz sinema döneminden sirk temalı filmlere odaklanıyor. Festivalin ikinci haftasında gösterilecek programın ilk konuğu, Alman sessiz film virtüözü ve davul sanatçısı Frank Bockius olacak. Bu hafta Beykoz Kundura’da sessiz film müziği üzerine bir atölye de düzenleyecek olan Bockius, 11 Ağustos Cuma akşamı gerçekleşecek performansını, atölye katılımcısı müzisyenlerle birlikte yapacak. Gecede, 100 yıl öncesinin sirk dünyasında eğlenceli bir yolculuğa çıkaracak “Sirk Kısaları Seçkisi” ve sessiz sinema yıldızı Valdemar Psilander’in başrolünde olduğu 1912 yapımı “Sirkte Yangın” (The Great Circus Catastrophe - Fire) adlı romantik komedi gösterilecek. Festivalin sessiz film programında ayrıca; 12 Ağustos Cumartesi akşamı Korhan Futacı, Lon Chaney ve Joan Crawford’un oynadığı 1927 tarihli kült korku filmi “Bilinmeyen” (The Unknown) için sahne alırken; 13 Ağustos Pazar akşamı ise elektro-akustik üçlüsü Islandman, caz efsanesi davulcu Okay Temiz’in de konuk olacağı sahnelerinde “Sirkin Kralı” (King of the Circus, 1924) adlı Max Linder komedisine eşlik edecekler.

 FESTİVAL TEKNESİ ÜCRETSİZ

Gösterimlerin 21:00’de başlayacağı, kapı açılışının ise Cuma günleri 19:00’da, hafta sonları 18:00’de olacağı festivalde, gösterim öncesi DJ performanslarını yakalayabilir, festivale özel hazırlanan lezzetleri tadabilir, Kundura Hafıza’nın sergisini ücretsiz gezebilirsiniz. Ücretsiz otopark ve Beşiktaş’tan hareket edecek Festival Teknesi ile ücretsiz ulaşım imkânı da sunan Bir Yaz Gecesi Festivali’nden detaylar ve biletler beykozkundura.com’da.
 


ARŞİV