Kuklaların çeyrek asrı

Cumhuriyetin 100. yılında 25. yaşını kutlayan Uluslararası İstanbul Kukla Festivali, 25 Ekim – 5 Kasım tarihleri arasında perdelerini açacak.

17 Ekim 2023 - 13:34

Uluslararası İstanbul Kukla Festivali “100’de 25” sloganıyla bu yıl 25 Ekim – 5 Kasım tarihleri arasında perdelerini açacak. Cumhuriyetin 100. yılında 25. yaşını kutlamaya hazırlanan festivalde, 8 ülkeden 10 oyun izleyiciyle buluşacak. Sanat yönetmenliğini Cengiz Özek’in üstlendiği festivalde, Türkiye’den de 6 topluluğun 8 oyunu yer alıyor.

Toplam 51 gösterinin yer alacağı festivale yurt dışından katılacak oyunlar şöyle sıralanıyor: Çekya’dan Alfa Thatre’ın sergileyeceği “Bay Kaspar ve Tuhaf Ailesi”, İspanya’dan Rauxa Cia’nın sergileyeceği “Hayalgücünün Sınırlarında”, İtalya’dan Compagnia Follemente’nin “Erkekler Tülleri sever” ve yine İtalya’dan Compagnia Walter Broggini’nin “Solo” adlı oyunları, Macaristan’dan MarkusZinhaz Puppet Thetare’ın sergileyeceği “Uçuşun Tarihi” ve Slovenyalı topluluk Nebo Theatre’ın sergileyeceği “Oda”. Avrupa dışından ise Meksika’dan kukla sanatçısı Diego Ugalde’nin sergileyeceği “Buffalo” ve “Neşeli Kuklalar” adlı oyunların yanı sıra Özbekistan’ın Karakalpakistan Özerk Cumhuriyeti’nden gelecek olan Karakalpakistan Devlet Kukla Tiyatrosu’nun sergileyeceği “Sarayda Sihir” izleyicilerle buluşacak.

Türkiye’den bu yıl festivale katılacak oyunlar ise şöyle: Çağrı Yılmaz’ın sergileyeceği “Döngü: Patikalar”,  Tiyatro Gülgeç’in biri yetişkinlere (“Öfkenin Yakın Geçmişi”), diğeri çocuklara yönelik (Turunç’un Bahçesi) iki oyunu ile İBB Şehir Tiyatroları’nın sergileyeceği kara tiyatro türündeki “Benim Küçük Yıldızım”.

KARAGÖZ’E ÖZEL BÖLÜM

Türk geleneksel gölge tiyatrosu Karagöz’e de özel bir bölüm ayrılan festivalde Cengiz Özek “Çöp Canavarı” ve “Büyülü Ağaç” adlı Karagöz oyunlarını sergilerken, Aytek Önal da “Balık Tezgahı” adlı gösteriyi sergileyecek. Feshane’de festival boyunca Karagöz gösterileri, film gösterimleri, atölye ve söyleşilerin yanı sıra bir de Cengiz Özek tarafından açılacak bir Karagöz Figürleri Sergisi yer alacak. 

İKİ  MEKANDA ÜCRETSİZ

Gösteriler, Akbank Sanat, Alan Kadıköy, Fişekhane, DasDas, Feshane ve Mall of İstanbul’da yapılacak. Feshane ve Mall of İstanbul’daki gösteriler ücretsiz olarak sergilenirken, diğer mekanlardaki gösteriler için biletler Biletinial.com’dan edinilebilir. Festivalle ilgili daha fazla bilgi ve programın tüm ayrıntıları www.kuklaistanbul.com adresinden edinilebilir.


ARŞİV