Konser anısına konser!

Türkiye’de ilk kez, bir konserin anısına o konser tekrar edilecek!

23 Ekim 2018 - 15:53

Bundan 30 yıl önce Kadıköy’de yapılan ve efsaneleşen heavy metal konseri, yine aynı yerde aynı müzisyenlerle tekrarlanacak.

Bu ilginç olay ve konserin tanıtım metninde şöyle deniliyor;

"Bundan tam 30 yıl önce; 4 Kasım 1988 tarihinde, Kadıköy Moda Sineması’nda bir heavy metal konseri gerçekleşti. İstanbul’da ilk konserini Bağcılar’da bir düğün salonunda vermiş olan Pentagram’ın ikinci konseriydi bu. Konserde Pentagram’ın yanı sıra ilk konserini veren Metalium ve Metafor grupları vardı. “Speed Metal Attack-1” başlığıyla düzenlenen konser iş günü olan Cuma ve 16.30 gibi erken bir saatte başlamasına rağmen salonda 700 kişi vardı, bir o kadar kişi de dışarıda kaldı. Konser sonunda sinemanın tüm koltukları kırıldı ve maalesef bu yüzden uzunca bir süre heavy metal gruplarına sinemada konser yapmanın yolu kapandı. Öte yandan o ana kadar İngilizce sözlü yerli heavy metal gruplarının yaptığı en büyük ve en kalabalık konserdi bu. Bu yoğun ilgi bir süre sonra yapımcıların dikkatini çekti ve bu gruplara albüm çıkartabilmenin yolu açıldı. “

Tam 30 yıl sonra, 2 Kasım 2018 Cuma akşamı, aynı yerde, aynı gruplarla bu efsanevi konser yeniden yapılıyor. Türkiye’de ilk kez bir konserin anısına o konser tekrarlanıyor. Metafor grubu bu konser için yeniden toplandı, Pentagram ve Metalium grupları ise 30 yıl önceki konserdeki setlistlerine büyük ölçüde sadık kalarak şarkı listelerini oluşturdular.  Pentagram’ın ilk albümünde vokalist olan gitarist Hakan Utangaç, o günlerin anısına bu konserin büyük bölümünde de vokalistliği üstlenecek. Metalium’un ise hiç beraber sahne almamış ilk kadrosu da birkaç şarkıda sahneye çıkacak. 30 yıldır “Efsanevi Moda Sineması Konseri” olarak anılan bu konserin tekrarı o günlerde yaşananları merak edenleri o günlere götürecek.

Bu ilginç konser, 2 Kasım Cuma günü saat 20.00’de Moda Sahnesi’nde yapılacak.


ARŞİV