Küntay ödülleri açıklandı

Oyun yazarı İsmet Küntay adına, aralıksız olarak 44 yıldır sürdürülen ‘İsmet Küntay Tiyatro Ödülleri’ yirmi ayrı dalda kazananlarını açıklandı.

24 Temmuz 2019 - 09:54

Gazeteci, Yazar ve Eleştirmen Hayati Asılyazıcı’nın ‘Seçici Kurul Başkanlığı’nı sürdürdüğü, Nilgün Serimoğlu, Oya Gökberk, Şerif Köyan, Oğuz Turgay, Emine Şahinkaya’dan oluşan ‘İsmet Küntay Tiyatro Ödülleri Seçici Kurulu’, 2018-2019 tiyatro döneminde sahnelenen oyunlar arasında yaptığı değerlendirme sonucunda, kazananlarını belirlendi. ‘İsmet Küntay Tiyatro Ödülleri’, 20 Kasım 2019 Çarşamba günü saat 18.00‘de Kadıköy Büyük Kulüp Derneği sponsorluğunda ‘Kadıköy Büyük Kulüp Derneği Balo Salonu‘nda yapılacak törenle sahiplerini bulacak. İsmet Küntay Onur Ödülü yaptığı akademik çalışmalarla, Dünya ve ülkemiz tarihinin gerçek bilgiler ışığında, doğru bir şekilde anlaşılmasına hizmet eden, yazdığı nitelikli kitaplarla da uluslararası alanda önemli bir üne sahip olan bilim adamı, tarihçi, akademisyen ve yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı‘ya verildi.

Diğer ödüller şöyle:

Hayati Asılyazıcı Tiyatro Özel Ödülü: Haldun Taner, Metin Akpınar, Ahmet Gülhan, Zeki Alasya ile birlikte kurdukları ‘Devekuşu Kabare Tiyatrosu’yla dönemine damga vuran, ‘Kabare’ türünün ülkemizde yerleşmesini sağlayan ve tiyatro tarihimizde oyunculuğu ile özel bir yeri bulunan Metin Akpınar.

Nadide Küntay Emek Ödülü: Devlet Tiyatroları’nın sahnelerimize kazandırdığı, tiyatromuzun ünlü sanatçısı Selçuk Yöntem.

Yılın En Başarılı Oyun Yazarı Ödülü: Tiyatro yaşamından yola çıkarak yazdığı ve yönettiği, “Müjdat Gezen Tiyatrosu” yapımı, ‘Eyvallah’ adlı oyundaki başarılı yazarlığı nedeniyle Müjdat Gezen.

Yılın En Başarılı Yönetmeni Ödülü: Nâzım Hikmet’in destansı ‘Kurtuluş Savaşı’nı yazdığı, “Pafta Tiyatro” yapımı, ‘Kuvayi Milliye’ adlı oyundaki yönetimiyle Yıldırım Fikret Urağ.

Yılın En Başarılı Yapımı Ödülü: Berkay Ateş’in yazdığı, Serkan Salihoğlu’nun yönettiği, “Tiyatro D22” tarafından sahnelenen ‘Hakikat, Elbet Bir Gün’ adlı yapım.

Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu Ödülü: Tiyatro Yeniden ve Sahne Maslak ortak yapımı, ‘Açık Aile’ adlı oyundaki başarılı oyunuyla Özge Özberk.

Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu Ödülü: Miguel de Cervantes Saavedra’nın yazdığı, Emrah Eren’in yönettiği “Baba Sahne” yapımı, ‘Don Kişot’um Ben’ adlı oyundaki başarılı oyunuyla Ozan Güven.

İsmet Küntay Özel Ödülü: UNESCO tarafından ‘Dünya Kültür Mirası’ listesine alınışının 20. yılında, Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından Türk Operası’na kazandırılan ve Anadolu topraklarının kadim efsanesinin anlatıldığı ‘Troya Operası‘ adlı yapım.

İsmet Küntay Seçici Kurul Özel Ödülü: Moliere’in yazdığı, Işıl Kasapoğlu’nun yönettiği “Ankara Devlet Tiyatrosu” yapımı, ‘Cimri’ adlı oyundaki başarılı oyunuyla Mustafa Kurt.

İsmet Küntay Uluslararası Alanda Türk Tiyatrosunu Tanıtım Ödülü: 50 yıllık sanat yaşamında Türk tiyatrosuna kazandırdığı oyunlarıyla, geçtiğimiz günlerde vefat eden oyun yazarı Tuncer Cücenoğlu.

İsmet Küntay Tiyatro Özel Ödülü: Ali Kemal Güven’in yazdığı, Serkan Salihoğlu’nun yönettiği “İstanbul Devlet Tiyatrosu” yapımı, ‘Fatima’nın Erkekleri’ adlı oyundaki başarılı oyunuyla Özlem Güveli.

İsmet Küntay Tiyatro Özel Ödülü: Ali Kemal Güven’in yazdığı, “İstanbul Devlet Tiyatrosu” yapımı, ‘Fatima’nın Erkekleri’ adlı oyundaki başarılı yönetimiyle Serkan Salihoğlu.

İsmet Küntay Tiyatro Özel Ödülü: Yazdığı, yönettiği ve oynadığı “Tiyatro Jek” yapımı, ‘Yıldızlar, Boğalar ve Aşklar’ adlı oyun nedeniyle Fatih Hacıosmanoğlu.

Yılın En Başarılı Genç Oyuncusu Ödülü: Lars Von Trier’in yazdığı, Kayhan Berkin’in yönettiği “Versus Tiyatro” yapımı, ‘Dogville’ adlı oyundaki başarılı oyunuyla Ece Çeşmioğlu.

Yılın En Başarılı Uyarlama Ödülü: Hans Fallada’nın yazdığı ‘Herkes Tek Başına Ölür’ adlı romandan, Nesrin Kazankaya’nın sahneye uyarladığı, yönettiği ve oynadığı “Tiyatro Pera” yapımı ‘Herkes Tek Başına Ölür’ adlı oyun nedeniyle Nesrin Kazankaya.

Yılın En Başarılı Dramaturg Ödülü: Dramaturji dalındaki başarılı çalışmaları nedeniyle Hilmi Zafer Şahin.

Yılın En Başarılı Sahne Tasarımı Ödülü: İstanbul Devlet Tiyatrosu yapımı ‘Bir Peri Masalı – Radyum Kızları’ adlı oyundaki başarılı sahne tasarımı nedeniyle Gökhan Yücesal.

Yılın En Başarılı Giysi Tasarımı Ödülü: İstanbul Devlet Tiyatrosu yapımı ‘Sahibinin Sesi’ adlı oyundaki başarılı giysi tasarımı nedeniyle Çevren Sarayoğlu.

Yılın En Başarılı Işık Tasarımı Ödülü: İBB Şehir Tiyatroları yapımı ‘Ocak’ta Bahar – Underground (Yer altı)’ adlı oyundaki başarılı ışık tasarımı nedeniyle Osman Aktan.

Yılın En Başarılı Oyun Müziği Ödülü: İstanbul Devlet Tiyatrosu yapımı ‘Kosovalı Peer Gynt’ adlı oyundaki başarılı oyun müziği nedeniyle Türkü Deyiş Çınar.

Yılın En Başarılı Çocuk Oyunu Ödülü: İBB Şehir Tiyatroları yapımı ‘Benim Güzel Pabuçlarım‘ adlı oyun.

Etiketler; İsmet küntay

ARŞİV