KINO 2024: Alman filmleri Sinematek’te

Goethe-Institut, Kino 2024: Alman Filmleri Türkiye'de programının 2 – 5 Mayıs tarihleri arasındaki İstanbul gösterimlerini Sinematek/Sinema Evi işbirliğiyle gerçekleştiriyor

25 Nisan 2024 - 11:05

Goethe-Institut'un German Films işbirliği ve Ernst Reuter İnisiyatifi (ERI) katkılarıyla düzenlediği Kino 2024: Alman Filmleri Türkiye'de bir kez daha son bir yıl içerisinde festivallerde dikkat çeken ve ödüller kazanan başarılı Alman yapımlarını sinemaseverlerin beğenisine sunuyor. Sinematek/Sinema Evi'nde gerçekleşecek gösterimlerde yedi film izleyiciyle buluşacak.

HER ŞEYİN TEORİSİ

Bu yılki yolculuğuna 43. İstanbul Film Festivali çerçevesinde gösterilen Alman yapımlarıyla başlayan Kino 2024’ün Sinematek/Sinema Evi'ndeki programının açılış filmi Timm Kröger’in yönettiği Her Şeyin Teorisi (Die Theorie von Allem). Geçtiğimiz yıl Venedik Film Festivali’nin ana yarışmasında Altın Aslan ödülü için yarışan Her Şeyin Teorisi, 3 Mayıs’ta sahiplerini bulacak Alman Film Ödülleri’ne de En İyi Film ve En İyi Yönetmen dâhil tam altı dalda aday gösterildi. Gizemli öyküsü ve müthiş siyah/beyaz görüntüleriyle dikkat çeken film, Hitchcock referanslarıyla bezeli bir tür sineması örneği.

Filmin başrol oyuncusu Jan Bülow Kino 2024’ün konuğu olarak İstanbul’a gelecek ve gösterime katılacak.

Teaches of Peaches  (Philipp Fussenegger, Judy Landkammer, 2024) 

TEACHES OF PEACHES

Şubat ayında gerçekleşen Berlin Film Festivali’nden ödülle dönen filmler de Kino 2024 seçkisinde yer alıyor. En İyi Belgesel dalında Teddy Ödülü kazanan Teaches of Peaches bunlardan biri. Philipp Fussenegger ve Judy Landkammer’in birlikte yönettikleri film, electroclash akımının öncü isimlerinden Peaches’ın ilk albümüyle aynı adı taşıyor. Müziği kadar sahne şovlarıyla da son 20 yıl içerisinde kuir feminist bir ikona dönüşen Peaches’ın ülkemizdeki hayranları, arşiv görüntüleri ve sanatçının yeni turnesinden unutulmaz konser anlarıyla zenginleşen bu eğlenceli belgeseli kaçırmamalı.

SHADİD

Berlinale’den bir diğer yepyeni filmse, festivalin Forum bölümünün büyük ödülü Caligari-Preis’i kazanan Shahid. Narges Kalhor’un yönettiği Shahid, kurmaca ve belgeselin iç içe geçtiği özgün bir anlatıma sahip. 2009 yılında Almanya’ya iltica başvurusu yapan İranlı muhalif sinemacı Kalhor, 15 yıldır başka bir ülkede üretiyor. Yeni filmi de hem geride bıraktığı ve kurtulmaya çalıştığı köklerinin hem de yeni vatanında sürekli karşı karşıya kaldığı katı bürokrasinin yaratma sürecini nasıl etkilediği üzerine bir taşlama.

-Filmin gösterimi ardından Nergis Kalhor ile çevrimiçi bir söyleşi yapılacak.

Shadid (Nergis Kalhor, 2024) 

VERBRANNTE ERDE

Thomas Arslan’ın yeni filmi Verbrannte Erde’nin Türkiye’deki ilk gösterimi de Kino 2024 çerçevesinde gerçekleşecek. Her türlü süsten uzak, polisiye türünün en temel unsurlarına odaklanan bu minimal film, olayların beklendiği gibi gitmediği bir soygunu konu alıyor. Yönetmenin 2010 yapımı filmi Gölgede’nin (Im Schatten) devamı diyebileceğimiz Verbrannte Erde, sadece biçimsel anlamda bir sürekliliğe işaret etmiyor. Her iki filmin de başrolündeki Mišel Matičević, bir kez daha Trojan karakterini canlandırıyor. Berlinale’de Panorama bölümünde gösterilen Verbrannte Erde, eleştirmenlerden olumlu tepkiler almıştı.

BALDİGA: ÖZGÜR KALP

80’li yıllar boyunca Batı Berlin’in yeraltı kültürünü yakından takip etmiş ve çektiği fotoğraflarla belgelemiş gey sanatçı Jürgen Baldiga’nın hayatını konu alan, Markus Stein imzalı belgesel film Baldiga: Özgür Kalp (Baldiga – Entsichertes Herz) Kino 2024’e Berlinale seçkisinden gelen yepyeni yapımlardan.

Dirsek  (Aslı Özarslan, 2024) 

BAHÇE KADANSLARI

Programdaki bir diğer belgesel olan, Dane Komljen’in Berlin’in doğusundaki kuir feminist bir komünün gündelik hayatını filme aldığı Bahçe Kadansları’nın (The Garden Cadences) ilk gösterimiyse mart ayında Cinéma du réel festivalinde gerçekleşti.

DİRSEK

Tarabya Kültür Akademisi konuk sanatçı programının bursiyerlerinden Aslı Özarslan’ın yönettiği Dirsek (Ellbogen) de yine bu yıl Berlin Film Festivali’nde Generation bölümünde prömiyer yaptı. Fatma Aydemir’in aynı adlı ödüllü ilk romanından sinemaya uyarlanan film, 18. yaş gününü kutlarken beklenmedik şekilde ölümcül bir kazaya bulaşan Hazal’ın Almanya’dan Türkiye’ye kaçmasını konu alıyor.

-Programın kapanış filmi Dirsek’in gösterimi film ekibinin katılımıyla gerçekleşecek.

Ayrıntılı bilgi ve program için Sinematek Sinema Evi’nin sitesini ziyaret edebilirsiniz. 


ARŞİV