Keman profesörünün öyküsü: Bir Gönül Hikâyesi

Türkiye’nin ilk keman profesörü olan Gönül Gökdoğan’ın gerçek yaşam öyküsünü anlatan Bir Gönül Hikâyesi okurla buluştu.

22 Şubat 2024 - 12:49

Sözcükler Yayınevi etiketiyle çıkan ve Zeynep Keten’in kaleme aldığı kitapta beş buçuk yaşında keman çalmaya başlayan Gönül Gökdoğan’ın müzik ve yaşam yolculuğu anlatılıyor. 

Gökdoğan’ın annesi Nüzhet Gökdoğan ve annesi Nebihe Pelit’in de gerçek yaşam öyküsünün anlatıldığı kitap, anlatımlar, gazete haberlerinden ve fotoğraflardan oluşuyor. Kitapta Türkiye’nin ilk bilim kadını olan Nüzhet Gökdoğan’ın yaşam öyküsü de yer alıyor. 

Beş buçuk yaşında keman çalmaya başlayan Gökdoğan keman tutkusunu  kitapta şöyle anlatıyor: “Kemanımla sana bir ses verebilseydim eğer, biraz buğulu, biraz hüzünlü bazen sakin bazen de hırçın bir kız sesi olabilirdi. Naif bir su iken dalgalı bir okyanusa da dönüşebilirdi. Bir yarış atı gibi sonradan açılırda. Keman çalarken tüm duygularımla yaşıyordum, sanki bir bütün olurmuşcasına.”

Bir Gönül Hikâyesi, bir ailenin üç kuşak kadınlarının yaşam öyküsünü anlatmasının dışında 1900’lü yıllardan bugünlere ülke tarihine dair tanıklıkların da anlatıldığı bir kitap olma özelliği taşıyor.  

 


ARŞİV