Kahve konserlerine devam

​Süreyya Operası Kahve Konserleri’nin yeni konuğu İstanbul Oda Orkestrası olacak

03 Kasım 2022 - 14:42

Pazar günleri müzikseverleri oda müziği ve klasik müzik ile buluşturan Süreyya Operası Kahve Konserleri, yeni sezonuna merhaba dedi. Geçtiğimiz sezon sahnesinde İstanbul Oda Orkestrası ve Trakya Ensemble’ın yanı sıra, Cem Babacan, Nil Kocamangil, Menevşe Aydoğdu ve Alp Güngördü gibi önemli isimleri ağırlayan Kahve Konserleri, yaz aylarında konserlere ara vermişti.

Kurukahveci Mehmet Efendi sponsorluğunda hayata geçen Kahve Konserleri, yeni sezonunda da birbirinden değerli müzisyenleri ağırlamaya devam edecek. 9 Ekim’de Roberto Issoglio’nun piyano resitali ile başlayan Süreyya Operası’nın yeni sezonu, 6 Kasım’da Hasan Niyazi Tura’nın şefliğindeki İstanbul Oda Orkestrası konseri ile devam edecek.

Bu konserde Avustralyalı besteci John Carmichael’in en bilinen eseri “4 El Piyano ve Yaylı Orkestra için Folklorik Konçerto”sunun yanısıra İstanbul Oda Orkestrası yaşayan besteciler Yalçın Tura ve Hasan Uçarsu’nun eserlerine de yer veriyor. Yaşayan duayen bestecilerden Tura sayısız film müziğine ve Keşanlı Ali Destanı gibi önemli eserlere imza atmış bir isim. Bu konserde onun ‘Enginlerden Yücelerden’ isimli eseri ile Eleji isimli eserinin dünyada ilk seslendirilişi yapılacak. Aynı zamanda Mimar Sinan operasının bestecisi Hasan Uçarsu’nun Lamento isimli eseri de programda yer alacak. Orkestranın bu açılış konserinde orkestraya, müzikal yeteneğin ve düo uyumunun en iyi örneklerinden biri olan Carles Lama ve Sofia Cabruja Piyano İkilisi solist olarak eşlik edecek.

Cihat Aşkın, Burak Bilgili ve Hakan Şensoy kılavuzluğunda hayata geçirilen Kahve Konserleri’nde özellikle genç müzisyenlere yer veriliyor. 


 


ARŞİV