Kadıköy’de ‘Say Maratonu’!

Kadıköy’e gelecek olan ünlü piyanist Fazıl Say, 2 günde 8 konser verecek…

30 Ocak 2019 - 15:24

Dünyaca ünlü besteci ve piyanist Fazıl Say, 2020 Beethoven yılı için Beethoven'in tüm sonatlarını kaydettiği 11 CD’lik dev bir projeye devam ediyor.

İnsanlık tarihinin en büyük bestecilerinden olan Beethoven, 2020 yılında 250 yaşında olacak. Beethoven’ın piyano sonatları müzik dünyasının önemli milat taşları olarak kabul ediliyor.  Beste ve yorumculukta pek çok devrimi içeren bu sonatları çalmak, yıllarca süren dev bir çalışma disiplini gerektiriyor. Bu nedenle de dünya üzeri sadece birkaç yorumcu, bu çalması çok zor sonatların tamamını kaydetmiş. Fazıl Say da onlardan biri olma yolunda ilerliyor.  Say sonatların büyük bir bölümünün kaydetti, kalanını da bu yıl içinde kaydedecek. 32 sonatın bir kısmının canlı performansı olan “Fazıl Say Beethoven Maratonu”, Kadıköy’de dinleyiciyle buluşacak. Say,  Caddebostan Kültür Merkezi’nde bu haftasonu iki gün boyunca 8 konserle Beethoven'in farklı sonatlarını izleyiciler için yorumlayacak. Türk müzikseverlerin bu sonatların bir kısmını Say’dan ilk kez dinleyeceği  “Fazıl Say Beethoven Maratonu”, günde 4 konserde bir gün içinde 10 -12 sonatın çalınacağı tam bir “maraton” olacak.

ACM Prodüksiyon organizasyonuyla yapılacak konser dizisi, Caddebostan Kültür Merkezi A Salonu’nda 2 Şubat Cumartesi günü sabah saat 11.00’de başlayacak.  Sırasıyla 14.00, 17.30 ve 21.00’de yapılacak konserler, ertesi gün de sürecek.


ARŞİV