‘Kadıköy Gezi’cileri’ kitaplaştı

Kadıköy’de, Gezi sonrası kurulan mahalle dayanışmalarından elde edilen deneyimler bir kitapta toplandı

15 Haziran 2021 - 14:40

Gezi isyanının ardından Kadıköy'de oluşturulan "mahalle dayanışma" deneyimleri kitap haline getirildi. “Yeniden İnşa Et- Caferağa ve Yeldeğirmeni Dayanışmaları Yatay Örgütlenme Deneyimi” adını taşıyan kitap, mahallenin yayınevi Notabene Yayınları’ndan çıktı. 

224 sayfalık kitap; Alper Yılmaz, Bertan Toydemir,Cem Keskin, Ceyhun Yıldırım, Evren Kocabıçak, Emrah Elhan, Fırat Seymen, Gözde Kalyoncu, Haşim Kılıç, Kadim Fırat, Melis Özbakır, Murad Mıhçı, Necdet Ülker, Nurgül Bulut, Nurgül Elhan, Özgür Sertaç Günay, Turan Yıldırım, Üzeyir Uludağ, Volkan Bulut, Kadıköy Kent Dayanışması, Kadıköy Kooperatifi, Karşı Lig olmak üzere 19 yazar ve 3 kolektifin ortak imzasını taşıyor.

“KADIKÖY DENEYİMİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ”

Kitabın tanıtım bülteninde, akademisyen Cihan Tuğal, “Kapitalizmin derin (ve muhtemelen nihai) krizinden nasıl çıkacağız? Bu çıkış yolunu beraber çizebilecek miyiz?” diye soruyor. Tuğal, “Bu sorulara cevap vermeye başlayabilmek için, küresel 2011-2013 ayaklanmalarının (ve bir o kadar da bunlardan filizlenen deneyimlerin) kazanımlarını ve sınırlarını dikkatlice değerlendirmemiz gerekiyor. ‘Yeniden İnşa Et' bu yolda atılmış adımlardan biri. Yatay örgütlenmenin erdemleri ve zorlukları, var olan siyasi geleneklerle etkileşimler, halk katılımında sürekliliğin sağlanamaması ve bu kitapta ele alınan benzeri sorunlar önümüzdeki senelerde tekrar tekrar gündeme gelecek. Kadıköy deneyiminin değerlendirilmesi, yeni bir dünya kurmak isteyen herkes için öğretici olacaktır.” diyor.

Akademsiyen Yücel Demirer de “Gezi Parkı direnişinin dağıtılması sonrasında yeşeren park forumlarından süzülen birikimi içerden ve içten bir dille yansıtan metin muhalif kültürümüzde söze emanet edilmesine alışık olduğumuz devrimci deneyimi yazıya dökmesiyle, yazarların görüş birliğine sahip olmadıkları noktalarda ürettiği demokratik yazım yöntemleriyle ve içerdiği cesur özeleştiri düzeyiyle önemli bir başvuru kitabı niteliğinde.” ifadelerini kullanıyor.


  


ARŞİV