Kadıköy'e 'has' bir festival

İstanbul’un kendine has semti Kadıköy’de, 9 gün sürecek “Semtine Has” günleri bugün başlıyor.

10 Ekim 2023 - 15:38

Küratörlüğünü Kadıköy merkezli sanat oluşumu HOOD Base’in yaptığı “Semtine Has” festivali üçüncü kez başlıyor. Kendine Has sponsorluğunda, 13 - 21 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek olan festival, Thales, Kadıköy Sahne, Karga, Stereogun, Dunia, Muhit, Kolektif House Moda, Hood Base, Stereogun ve Moda Sahnesi gibi Kadıköy ile özdeşleşmiş bir çok farklı mekanda yapılacak. Katılımcılar, 9 günlük yoğun bir programda konserlerden partilere, atölyelerden rehberli turlara Kadıköy’ü disiplinlerarası bir yaklaşımla yeniden keşfedecek. 

AGA B, KALBEN, KAMUFLE…

Hip hop sahnesinin eklektik ismi Aga B ve çok sesli koro müziğinin temsilcilerinden Chromas’ın pop-up performanslarının yanı sıra, Semtine Has ile özdeşleşmiş şeffaf kabinde, müzisyenlerin ve dinleyicilerin bire bir konser deneyimi yaşadıkları “Biraz Yalnız Kalabilir Miyiz?” de programda yer alacak. Şanslı katılımcılar Kalben, Ozbi, Ege Çubukçu, Barış Demirel, Kamufle, Burakbey, Yung Ouzo, Bade Nosa ve İlke Ozan ile tanışma sansını yakalayacak. Tutkum Boğuşmak Show ise Semtine Has’a özel iki saatlik interaktif bir gösteri ile Karga’da olacak. Moda Sahnesi’nde Ari Barokas’ın dinleyicilere bir müzik deneyimi yaşatacağı gecenin yanı sıra özel tadım atölyeleri, sanatçı atölyeleri ve müzik stüdyoları turu, Kadıköy sokak sanatı turu ve söyleşiler gibi birçok aktivitede katılımcılar Kendine Has bir Kadıköy rotası deneyimleyecek. 

BİSİKLET SÜRÜŞÜ, DÖVME, KARAOKE…

Semtine Has kapsamında, multidisipliner sanatçılar MRE ve Uğur Acil’in mural çalışmalarını ziyaret edebilir, Onaranlar Kulübü ile kent hackleme etkinliğine katılabilirsiniz. Küçük bir macera yaşamak isteyenler “Blind Date” tattoo challenge ile Can Levi’nin dövme koltuğunda yerlerini ayırtabilir, ya da mikrofonu eline almak isteyenler Paptircem’in sunumuyla gerçekleşecek canlı karaoke gecesi “Serbest Detone” ile sahnede hünerlerini gösterebilir. Sesleri ve renkleri bir araya getiren interaktif oyun “Hazırsan Boyuyorum” da ise katılımcılar mekana dağıtılmış objeleri Braderin’in DJ seti eşliğinde özgürce boyarken; sanatçılar Bilge Abur ve Kadir Çıtak ile yaratıcılığın ritmini müzikten aldığı renkli bir deneyim yaşayabilir. Ableton UG Istanbul iş birliği ile gerçekleşecek Ableton meets Istanbul 2: Electric Boogaloo etkinliğinde Cava Grande ve yuceboi’dan atölyeler, Akın Orbay moderatörlüğünde Ableton Link Jam session’ları ve gece yarısına uzanan DJ setler katılımcıları bekliyor. Programda online müzik dergisi Noirgazer’ın Kadıköy Sahne’de Can Bora Tanzer, Cicexcocux ve Varteres Durise’in sahne alacağı “Omengazing” gecesi, Zincir Kıran Kadınlar ile bisikletli takım sürüşü, @suckmywalls ile graffiti’lerin izini sürüp sokak sanatçılarıyla tanışma turu, HOOD Base ile Yeldeğirmeni’ndeki sanatçı atölyeleri ziyareti, Craft Antakya ile “Bizim Kadıköy” Atölyesi ve MUBİ ile Blue Blues Band ve 90’lar sahnesi gibi farklı etkinlikler de yer alıyor. Finalde ise Grup Ses, Mük. Ve HOOD Base’in seçkileriyle Kadıköy Stereogun’da dans ve müzik dolu bir gece katılımcıları bekliyor. 


 


ARŞİV