Kadıköy yeni medya sanatına doyacak

Türkiye'deki ilk yeni medya odaklı sanat fuarı Noise_Media Art 12 Ocak - 21 Ocak arasında Kadıköy’de yapılacak

12 Ocak 2024 - 06:52

Türkiye'nin ilk medya sanatı odaklı uluslararası sanat fuarı Noise_Media Art, 12 Ocak - 21 Ocak 2024 tarihleri arasında İstanbul'u teknoloji, sanat ve müzikle buluşturacak.  Merkezinde butik bir sanat fuarı ve onu destekleyen birçok yan etkinlikten oluşan Noise'un amacı dünyanın dört bir yanından sanatçıları, galerileri, küratörleri, koleksiyonerleri ve diğer sanat profesyonellerini İstanbul'da bir araya getirerek Türkiye'de bir medya sanatı ekosistemi oluşturmak… Festival 9 gün boyunca Kadıköy Kent Müzesi, Alan Kadıköy, Yeldeğirmeni Kilisesi ve Haliç Sanat/Fener Evleri’nde yapılacak.

ESKİ DEVLET DAİRESİ YENİ SERGİ ALANI

Sanatçılar Hande Şekerciler ve Arda Yalkın tarafından, sanattaki güncel nabzı yakalayan uluslararası bir etkinliğe olan ihtiyaçtan dolayı hayata geçirilen Noise_Media Art’a yalnızca davet edilen sanatçı ve galeriler katılabiliyor. Bu kapsamda medya sanatının güçlü isimlerini temsil eden DAM, Kate Vass Gallery, Elektra, Julie Caredda gibi uluslararası galeriler ve sanatçılar işleriyle Türkiye’ye geliyor olacak. Art On, Sanatorium, Pilot, Siyah Beyaz Galeri gibi Türkiye'nin önemli galerileri de sanat üretimlerinde geleneksel medyumların dışında üretim yapan ve eserlerinde teknolojiyi yoğun olarak kullanan öncü sanatçıların eserlerini sergileyecekler. Tanınmış küratör Dominique Moulon’nun seçkisini sanatseverlere sunacak olan festival, Moulon dışında Fransa’dan medya sanatı konusunda bilinen galerilere de Türkiye Fransız Kültür Merkezi katkılarıyla yer veriyor.

Yakın zamanda restore edilen ve ilk defa bu etkinlik sayesinde İstanbullularla buluşacak olan, eski Mal Müdürlüğü, geleceğin Kadıköy Kent Müzesi’nde fuar programına eşlik eden eğitim ve konuşma programları da yer alacak. Buradaki etkinlikler 18 Ocak 2024 tarihinde izleyiciyle buluşacak ve 21 Ocak 2024 tarihine kadar, 11.00-20.00 saatleri arasında gezilebilecek.

MERKEZ KADIKÖY

İlk edisyonuyla Kadıköy’ü merkez alan Noise_Media Art 12 Ocak’ta  OI_Music Powered by German Legend müzik programıyla Alan Kadıköy’de başlayacak. Ambient/drone müzikten, deneysel teknoya, elektronik dub’dan elektronik müziğe şekil vermiş proto electronicaya  birbirinden farlı bir çok alt türler, tarzların en önemli temsilcilerini İstanbul sahnesinde buluşturacak olan program Kod Müzik kürasyonuyla gerçekleştirildi. Programda, konserlerin yanı sıra, gün boyunca atölye ve konuşma etkinlikleri yapılacak, Alman sokak yemekleri, plak- ikinci el elektronik ekipman tezgahları açılacak. Festivalin bu ayağı 14 Ocak’a dek sürecek.

Ayrıca, galeri temsiliyeti olmayan genç kadın sanatçılarının yer aldığı sergi, 18 Ocak- 18 Şubat tarihleri arasında alan Alan Kadıköy'de görülebilir. Ses performansları ve atölyeleri de 20- 21 Ocak tarihleri arasında Yel değirmeni Sanat’ta olacak.

 Noise_Media Art kapsamındaki tüm sergi, eğitim ve konuşma programları ücretsiz olarak gerçekleşecek, konserler ise ücretli. Detaylar için: www.noise.ist

 FESTİVALİN KARBON AYAKİZİ

Tüm dünyadaki uluslararası sanat etkinliklerinin sorunu olan uzun mesafeli seyahatlerin yanı sıra, medya sanatının sergilenmesi ve üretilmesinin özelinde kullanılan ekran, bilgisayar, ışık kaynakları vb donanımlardan kaynaklanan karbon ayak izi tartışılan bir konu. Noise, bu sorunu gündeme getirmek, sanatın sürdürülebilirliliğini tartışmak amacıyla önce bir öz eleştiri yapmak gerektiğini düşünerek, başka bir ilke daha imza atarak sürdürülebilir etkinlik danışmanı Bihter Ayyıldız danışmanlığında, 3pmetrics iş birliğiyle tüm etkinliğin karbon ayak izini ölçümlüyor olacak. Etkinlik boyunca Kadıköy Kent Müzesi’nde gerçekleştirilecek ölçümler, daha sonra kamuyla paylaşılacak.

 

 

 

 


 

 

 


ARŞİV