İşçi Filmleri Festivali 19 yaşında

Bu sene 19. kez yapılacak olan Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nde, 16 ülkeden 74 film ücretsiz olarak izlenebiliyor

26 Nisan 2024 - 08:58

Uluslararası İşçi Filmleri Festivali (İFF), 1-11 Mayıs tarihleri arasında seyircilerle buluşuyor. Bu yıl 19. defa düzenlenecek olan festival, 16 ülkeden 74 filmi, yine sponsorsuz, yarışmasız ve ücretsiz olarak seyircilere sunuyor. Festivalde, dünyanın dört bir yanından başvurulan toplam 353 film arasından seçilen 46 yerli ve 28 yabancı film gösteriliyor.

Film gösterimleri İstanbul’da Avrupa yakasında Beyoğlu Sineması, Fransız Kültür Merkezi, Aynalı Geçit ile Anadolu yakasında Nazım Hikmet Kültür Merkezi, TAK Tasarım Atölyesi Kadıköy ve Barış Manço Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. İlk etabı İstanbul ve Ankara’da başlayacak festivalin İstanbul açılış gecesi 2 Mayıs saat 19:30’da Beyoğlu Sineması’nda olacak ve gecenin sunuculuğunu oyuncu Güzide Arslan yapacak. Oyuncu Menderes Samancılar’a teşekkür ve onur plaketinin verileceği gecede her yıl olduğu gibi bir set emekçisi de sahneye davet edilecek. Bu yılın set emekçisi, görüntü yönetmeni Eyüp Boz.  Festivalin İstanbul açılış filmi de işçi filmlerinin usta yönetmeni Ken Loach’un son filmi olan ‘Umudunu Kaybetme/The Old Oak’ olacak.

KANUN HÜKMÜ GALASI

60. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde belgesel kategorisinde yer alan ancak daha sonra çıkarılan, tartışmalara neden olan ‘Kanun Hükmü' filminin Türkiye galasını İşçi Filmleri Festivali’nde yapılacak. Nejla Demirci’nin yönetmenliğini yaptığı 2023 yapımı belgesel, Türkiye'de kanun hükmünde kararname (KHK) ile kamu görevinden çıkarılan bir doktor ve öğretmeni anlatıyor. Film 2 Mayıs 2024 tarihinde Ankara’da açılış filmi olacak; 3 ve 4 Mayıs tarihlerinde İstanbul’da 2 kez gösterilecek. 3 Mayıs’taki gösterim sonrasında ‘Festivallerde Sansür’ üzerine bir söyleşi de gerçekleşecek.

Finlandiyalı yönetmen Aki Kaurismäki’nin retrospektifi kapsamında Ariel, Kibritçi Kız ve Cennetteki Gölgeler filmlerinin yanı sıra, yönetmenin son filmi ‘Sararmış Yapraklar/Fallen Leaves de festivalde gösterilecek. Hüseyin Cevahir’i anlatan ‘Aşkla Sana’, Dikili Eski Belediye Başkanı Osman Özgüven’i anlatan ‘Komünist Osman’ ,‘Rodakis’i Ararken’, Tufan Şimşekcan’dan ‘Ceylin’, Fırat Yücel ve Aylin Kuryel’in ‘Ulysses Çevirmek’, Hırvatistan’dan ‘Ne Yapmalı?’ ve işçiler tarafından ele geçirilen bir fabrikanın hikâyesini anlatan ‘İşçilerin Fabrikası’ filmleri, Sinema Emekçisi Necip Sarıcı’nın hayatını anlatan Makineler Arasında Sinema: Necip Sarıcı, Ethem Özgüven’den Hatay Akademi Orkestrası’nın öyküsünü beyaz perdeye aktaran ‘Karanlık Zamanlarda Şarkı Söylemek’, ‘Sanatoryum’ ve ‘Aşk, Ateş ve Anarşi Günleri: Türk Sinemateki ve Onat Kutlar’ gösterilecek filmlerden bazıları.

İFF kapsamında aralarında ‘Tarihte Yaşanmamış Olaylar’ (Ramazan Kılıç), ‘Kaç Gün Sürecek’ (Abdullah Çeper), ‘Kaçanlar’ (Deniz Cengiz), ‘Satışçının Bir Günü’ (Erinç Durlanık), ‘Salça’ (Burak Oğuz Saguner), ‘Soğuk’ (Adar Baran Değer), ‘Kruvasan’ (Aziz Alaca), ‘Sınırdaki Yıldız’ (Bêrîvan Saruhan) Kanada’dan ‘Ejder Meyvesi’ ve İran’dan ‘Solak’ filmlerinin de olduğu kısa filmler de gösterilecek.

  • Yapay zeka ile sinema ilişkisi bir forum ile festival gündemine alındı. Aynalı Geçit’te 10 Mayıs 2024 saat 19:00’da yapılacak ‘Sinemada Yapay Zeka’ konulu söyleşiye konuşmacı olarak akademisyen, yazar, yönetmen Ferhat Zengin, senarist Barış Erdoğan ve yönetmen Deniz Tortum katılacak.
  • Gençlerle birlikte düzenlenecek olan "Film Makarası: Sinemacılarla Çay Saati" etkinliği, 9 Mayıs Perşembe günü saat 19:00'da Aynalı Geçit'te gerçekleştirilecek. Etkinliğe konuk sinemacı olarak çeşitli sinema ve televizyon projelerinde görüntü yönetmenliğini yapan Eyüp Boz katılacak.
  • Uluslararası İşçi Filmleri Festivali bu yıl bir konserle festivale renk katıyor. İBB'nin desteği ile 8 Mayıs 2024 saat: 19:30'da Cemal Reşit Rey salonunda Kardeş Türküler konseri yapılacak.
  • Pandemi döneminde başlatılan çevrimiçi gösterimler 7 Mayıs 2024 akşamı İFF Youtube kanalından sadece programda belirtilen saatte yapılacak. Festivalin İstanbul ve Ankara etaplarının ardından 19. İFF, 2024 yılı sonuna kadar Türkiye’nin birçok ilinde düzenlenecek.
  • Festival programı ve seçkisine www.iff.org.tr  adresinden ulaşmak mümkün.

ARŞİV