Haydarpaşa, gar ve sesler…

Şehrin ses sanatçıları yeni bir açık çağrı ile Haydarpaşa Garı için yeniden biraraya geliyor

15 Ocak 2020 - 12:13

Kentsin sesleriyle ilgili çalışmalar yürüten İstanbul Sesçevre Projesi / Istanbul Soundscape Project, “Haydarpaşa’da Bir Gar”ın yeni etkinliği 24 Ocak Cuma akşamı saat 21.00’de garda yapılacak. Etkinlikte İstanbul’un ses, medya ve diğer çeşitli alanlarında medyumlarında işler yapan sanatçılar biraraya gelecek.

Etkinlik çağrısı şöyle:

“Yaklaşık 100 yıldır İstanbul ve Anadolu’yu, Avrupa ile Ortadoğu’yu birbirine bağlayan bir düğüm noktası olan Haydarpaşa Garı şu an eskimeye bırakılan banliyö trenleriyle birlikte eski benliğinin, geçmişinin bir gölgesi durumunda. Otel olması için satılması planlanan, çatısında çıkan yangınla birlikte bir kısmı tahrip olduktan sonra yeniden gar olarak hizmet vereceği açıklanan ve senelerdir tren sirenlerini duyamadığımız Haydarpaşa Garı’nın yokluğunda şehir yaşamında eksikliğini duyduğumuz sesler nelerdi? Trenlerin kalktığı, vapurların yanaştığı ve etrafında uçan yüzlerce martının harika bir senfoni yarattığı gar, yokluğunu hissettiğimiz bir toplu taşıma kompleksinin yanında akustik çehresi ve geçmişten günümüze şehrin ses manzarasına kattıklarıyla birlikte ISP’nin beşinci etkinliğinin konusu oldu!

Etkinlikte kent yaşamında duyabileceğimiz seslerin yanında, Haydarpaşa Garı ile anılabilecek ‘ayrılık’, ‘kavuşma’, ‘başlangıç’, ‘son’, ‘yolculuk’ ve ‘İstanbul’ gibi bağlamlarla üretilen eserlerle birlikte Haydarpaşa’nın akustik çehresini dinlerken, senelerdir duymadığımız tren düdüklerine ve gar etrafındaki doğal hayatın sessel katkılarına kulak misafiri olabileceğiz. Yirmiye yakın ses sanatçısının Haydarpaşa için besteledikleri eserleri çalacağı geceye, iki Alman mimar tarafından tasarlanmış bu yaşayan binayla duygusal bağı olan, tren yolculuklarını seven ve şehrin raylar üstündeki akustik ekolojisini merak eden herkesi bekliyoruz.  İstanbul’un kapısı, Anadolu’dan Batıya giden trenlerin son durağı Haydarpaşa Garı ile bir an önce kavuşmak umuduyla.”

https://soundcloud.com/istanbulsoundscape


ARŞİV