Geze geze, gece gece caz!

​29. İstanbul Caz Festivali kapsamında 2 Temmuz gecesi festivalin kalbi Kadıköy'de atacak. Dinleyiciler, tek biletle 5 mekanda 10 konser dinleyebilecek

30 Haziran 2022 - 19:09

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, 25 yıldır Garanti BBVA sponsorluğunda gerçekleştirilen İstanbul Caz Festivali, müzikseverlerle buluşuyor. Festivalin en çok merak edilen etkinliklerinden +1’li Gece Gezmesi, 2 Temmuz Cumartesi akşamı festival coşkusunu Kadıköy-Moda hattındaki sevilen mekânlara taşıyor. Festivalin gelenekselleşen etkinliği bu yıl +1'in desteğiyle yedinci kez düzenleniyor. “Festival içinde festival” vadeden +1'li Gece Gezmesi, Kadıköy ve Moda’da tek bir biletle giriş yapılabilecek 5 mekânda, 10 konseri kapsıyor. Gece Gezmesi mekânları kapılarını 19.00’da açacak, konserler 20.00’de başlayacak.

Moda Sahnesi, Dorock XL, Kadıköy Sahne, The Wall ve Kadıköy Sineması’nın ev sahipliği yapacağı etkinlikte, sahne alacak isimlerden ilki, 1970’lerin saykodelik ruhunu günümüze taşıyan, Erkin Koray’dan Dick Dale’e kadar geniş bir kaynaktan ilham alan Ayyuka. Türkçe hip-hop’ın efsane gruplarından Mode XL ile Ankara sound’unun yaratıcılarından VeYasin’in heyecan verici elektronik projesi Hey! Douglas aynı gece enerjiyi yükseltecek. Güney Doğu Asya’nın 60’lı ve 70’li yıllarının müziklerini disko ve funk öğeleriyle harmanlayan Hollandalı Yin Yin de hem solo olarak hem de Ayyuka sahnesinde seyirci karşısında olacak. Son yıllarda yaptığı çalışmalarla başarı çıtasını yükselten, birçok enstrümana hakimiyetiyle tanınan Velican Sagun, Yin Yin konserinde sahnede izleyebilecek bir diğer isim.

HİPNOTİZE EDİCİ BESTELER

Farklı disiplinler ve türlere ev sahipliği yapacak etkinlikte şu isimler de sahne alacak:

 • Dingin ve hipnotize edici besteleriyle Yann Tiersen

 • Radiohead, Sigur Rós gibi isimlere yakın duran, Portekizli müzisyen David Santos’un projesi Noiserv.

 • Konserlerinin yanında sade şarkı yazarlığı ve duygu dolu, duru sesiyle dikkat çeken besteci ve şarkı sözü yazarı Simge Pınar.

 • Narin gitar melodileriyle türlerin üstünde duran bir hikâye anlatıcısına dönüşen Ahmet Ali Arslan.

 • Cannes Film Festivali’nde de sahneye çıkan, geleneksel müzikleri kodlanmış formlara bağlı kalmadan bir araya getiren Cümbüş Cemaat.

 • Coşku dolu afro jazz, funk, fusion elementlerini Anadolu ritimleriyle harmanlayan Deli Bakkal.

 • Dokunaklı vokali ve sakinleştiren synth'leri ve ustalıkla kullandığı elektronik öğelerle günbegün yükselen Karakter.

 • Doğu kültürü ve 90’lar rock müziğini indie folk çatısı altında toplayan grup Bahr.

Gecenin programı da şöyle: 

 • Moda Sahnesi: 20.30 YĪN YĪN (Konuk: Velican Sagun) / 22.30 Ayyuka

 • Dorock XL: 20.45 Deli Bakkal / 22.45 Hey! Douglas

 • Kadıköy Sahne. 20.00 Bahr / 22.00 Cümbüş Cemaat

 • The Wall: 20.30 Karakter / 22.15 Simge Pınar

 • Kadıköy Sineması: 21.00 Ahmet Ali Arslan / 22.45 Noiserv

Festival coşkusunun alternatif müziğin ve sokakta olmanın verdiği özgürlük hissiyle ikiye katlanacağı +1’li Gece Gezmesi'nin biletleri 250 TL. Biletler passo.com.tr ve İKSV ana gişede.

CAZ VE HİKAYE ANLATICILIĞI

Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası, 2 Temmuz Cumartesi günü saat 18.00'de, Deniz Tekin'i ve “Portrait and a Dream”in eşliğinde Mehmet Ali Şimayli'yi ağırlayacak. Deniz Tekin, piyano ve flütle başlayan müzik yolculuğunda ilk aldığı kayıtlarla milyonlarca kez dinlendi, 2017’de yayımladığı Kozakuluçka albümü sonrasında da dikkat çekmeye devam etti. Can Ozan ile yaptığı kayıtların ardından 2019’da Şanışer ve 19 rapçinin yer aldığı “Susamam” şarkısında kadın haklarına dikkat çekti. Dramatik ve çarpıcı unsurları önde tutan farklı ilham kaynaklarından beslenen elektro-akustik dokunuşlarla dolu modern caz grubu Portrait and a Dream ise, Ercüment Orkut, Barış Ertürk, Kerem Can Dündar, Volkan Topakoğlu, Can Kuman ve Mehmet Ali Şimayli’den oluşuyor. Topluluğun İsviçre menşeli plak şirketi Unit Records’dan yayımlanan ilk albümü Portrait and a Dream, Bandcamp’in en iyi caz albümleri listesinde tanıtılmış, Jazz’n’More ve Jazz Thing dergileri tarafından da çok başarılı bulunmuştu. Gece, modern cazdan akustik hikâye anlatıcılığına kadar farklı deneyimler sunacak.

 NEW ORLEANS’TAN KADIKÖY’E MELODİLER

İstanbul Caz Festivali kapsamında 25 Haziran’da başlayan ücretsiz Parklarda Caz konserleri 7 Temmuz’a kadar devam ediyor. Bu kapsamda 5 Temmuz Salı günü 18.45’te Göztepe Özgürlük Parkı’nda Genç Caz+ finalistlerinden Shifta ile başlayacak konserler 19.45’te İstanbul West Side Collective’in şarkılarıyla devam edecek. Gece, Tuba Skinny ve grubunun seslendirdiği New Orleans’ın cıvıl cıvıl melodileriyle sürecek.

 


ARŞİV