Genç cazcıların albümü

​İstanbul Caz Festivali'nin hazırladığı “Genç Caz+ 22” albümü çıktı

27 Aralık 2022 - 13:54

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Garanti BBVA sponsorluğunda düzenlenen İstanbul Caz Festivali’nin Genç Caz+ programı kapsamında hazırlanan ikinci albüm, dijital platformlardaki yerini aldı. Albüme, bu yıl düzenlenen 29. İstanbul Caz Festivali'nin Genç Caz+ finalistleri arasında yer alan 6 grup katkı sundu. Müzik insanı Mehmet Uluğ’un anısını yaşatmak amacıyla oluşturulan Mehmet Uluğ Fonu’nun desteğiyle kaydedilen Genç Caz+ 22, Sony Music Türkiye etiketiyle yayımlandı.

Müzisyenler Ayşe Tütüncü, Cenk Erdoğan, Selen Gülün, Kalben, Volkan Öktem, radyo programcısı Dr. Hakan Rauf Tüfekçi, yazar Yekta Kopan, Sony Music Türkiye Genel Müdürü Özden Bora, Pozitif ve Babylon’un kurucularından Ahmet Uluğ ve İstanbul Caz Festivali Direktörü Harun İzer’den oluşan Genç Caz+'nın seçici kurulu, albümde yer alacak grupları, seçmelere katılmak üzere başvuruda bulunan, henüz bir albüm yayımlamamış 30 yaş altı genç müzisyenler arasından belirliyor. Bu yılın albümü, İstanbul West Side Collective, Chai Moto, Elif Çohaz, Jelly Beans, Umut Veysel Demirtaş ve Always KNOW'dan parçaları bir araya getiriyor. Babajım İstanbul Stüdyoları’nda gerçekleştirilen kayıtlarda genç cazcılara usta müzisyenler Volkan Öktem, Korhan Futacı, Selen Gülün, Deniz Taşar ve Ayşe Tütüncü eşlik etti ve albümün prodüktörlüğünü üstlendi. Albümün kayıt ve miks mühendisliği Burak Serter, kayıt asistanlığı Altuğ Poyraz, masteringi Güven Ersoysal'a ait. Albüm fotoğraflarını Muhsin Akgün çekti; grup ve albüm tanıtım metinlerini Burak Sülünbaz yazdı.

Türkiye’de amatör veya yarı profesyonel olarak müzikle ilgilenen genç müzisyen ve topluluklara festival programında yer alabilecekleri bir platform oluşturmak amacıyla başlatılan Genç Caz+, ilk albümünü 2021'de, 28. İstanbul Caz Festivali’nin Genç Caz finalistleri arasında yer alan 5 grupla kaydetmişti.

Albümü şuradan dinlemek mümkün: https://variousartistsgenccaz22.lnk.to/qswAn0JH

(Fotoğraf: Mete Kaan Özdilek)

 

ARŞİV