Dört yeni şiir kitabı

​Şiir dünyasının yeni şairlerle büyümesi için çalışan usta şairler Haydar Ergülen ve Altay Öktem, dört yeni kitabı okurla buluşturdu

21 Haziran 2022 - 14:59

Şiir tutkusunun bir araya getirdiği Ayşe Şafak Kanca, Dilek Özmen Genel, Fatih Balkan ve Seçil Hidayet, bu yaz şiirseverlere dört kitap birden sundu. Usta şairler Haydar Ergülen ve Altay Öktem’in rehberliğinde kelimelerini yazıya döken dört şair, kitaplarını bu ay okurla buluşturdu.

Ayşe Şafak Kanca’nın “Yanık Bal Kokusu”, Dilek Özmen Genel’in “Meyyal”, Fatih Balkan’ın “Konyaklı Şişe Işıklı Gemi” ve Seçil Hidayet’in “Kumru Olma Rüyası” raflarda yerini alırken, yapılan tanıtım gecesi şiirseverleri bir araya getirdi. Anima Yayınları tarafından okurlara sunulan kitapların tanıtımında söz alan ve kısa alıntılar paylaşan şairler, kendilerine rehberlik eden ustalarına da teşekkür etti.

“ŞİİR HER YERE SIZAR”

Şiirin yeni şairlerle, yeni kelimelerle yaşamaya devam etmesini her zaman desteklediğini belirten şair Haydar Ergülen, şu değerlendirmeyi yaptı: “Çünkü genç şairler her daim taze, güncel bir dille bilmediğimiz şeyleri yazar. Aynı zamanda şiiri genişletiyorlar. Hayat nasıl değişiyorsa, şiir de değişiyor ve hayata uyum sağlıyor. Şair yalnız kâğıda değil, sokağa, duvara yazıyor. Şiir gerilla hareketi gibidir, her yere sızar. Şiir insanın en iyi direnme araçlarından biridir, eskiden olduğu gibi bugün de direnmeye devam edecek.”

“ŞİİR GÜÇLENİYOR”

Günümüzde şiirin daha çok insana ulaşabildiğine dikkat çeken şair Altay Öktem bunu şöyle ifade etti: “Dijitalleşmeyi şiir açısından önemli bir fırsat olarak görüyorum, şiir artık herkese uluşabiliyor. Şiir o dijital dünyanın içinde kendi yolunu hep buluyor. Bütün o dijital evren matematiksel zekâ kadar hayal gücüyle, yani şiirle kuruluyor. Şiir için hep umut var. ‘Şiir çok okunmuyor, toplumsal hayattan koptu’ deniyor ama aynı anda gençler şiire dört elle sarılıyor, sürekli yeni şairler çıkıyor. Şiir kaybolmuyor, güçleniyor.”

 “4 Kitap 4 Şair” olarak okurları ile buluşmaya başlayan şairler, ilk imza gününü geçtiğimiz günlerde Suadiye D&R’da gerçekleştirdi. 

 

Etiketler; şiir kitap

ARŞİV