Diva Gencer anıldı

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, vefatının 15. yılında diva Leyla Gencer’i Kadıköy Süreyya Operası’nda andı.

16 Mayıs 2023 - 21:05

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, 20. yüzyılın en önemli sopranolarından birisi olarak tanınan Leyla Gencer’i,  ölümünün 15. yılında özel bir konser ile andı. Konser, Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi’nde sanatseverler ile buluştu.

Konser programında Mozart’ın, Figaro'nun Düğünü, Sihirli Flüt; Verdi’nin La Forza del Destino, Don Carlo, Maskeli Balo, Aida, I Vespri Siciliani; Rossini’nin Sevil Berberi; Donizetti’nin Anna Bolena; Bellini’nin Norma; Massenet’in Manon; Mascagni’nin Cavalleria Rusticana; Saint-Saëns’in Samson ile Dalila operalarından aryalar seslendirildi. Konserin solistleri; Esra Abacıoğlu Akcan, Perihan N.Artan, Aylin Ateş, Aslı Ayan, Jaklin Çarkçı, Evren Ekşi, Anna Sirel Y. Etyemez, Nesrin Gönüldağ, Gülbin Günay, Otilia İpek, Nazlı Deniz Süren, Hande Soner Ürben ve Evren Işık Yasemin; Fügen Yiğitgil’in piyanosu eşliğinde sahnedeydiler.

LA DİVA TURCA

Batı ülkelerinde "La Diva Turca", "La Gencer", "La Regina" olarak ün yapan Leyla Gencer; Milano, Roma, Napoli, Venedik, Viyana, Paris, San Francisco, Köln, Buenos Aires, Londra, Rio de Janerio, Bilbao, Chicago gibi birçok şehirde sahneye çıktı. Gencer, unutulmaz operaların karakterleri olan; Lucia, Norma, Lady Macbeth, Queen Elizabeth, Floria Tosca, Lucrezia, Madam Butterfly, Alceste, Aida, Violetta ve Leonora’ya uzun yıllar hayat verdi. Tchaikovsky, Britten, Puccini, Cherubini, Spontini, Mayr ve Pizzetti gibi bestecilerin eserlerini yorumladı. Sanatçı, konserlerini 1992'ye kadar sürdürdü. Sonraki yıllarda eğitimcilik kariyerine ağırlık vererek genç sanatçıları yetiştiren Gencer, Ankara ve İstanbul'da opera sanatı üzerine seminerler verdi. Türkiye'de opera sanatının tanınması ve gelişmesi için birçok çalışmaya da imza atan usta sanatçı, araştırmacı yönüyle de Türk ve dünya operasına çok önemli katkılarda bulundu. Leyla Gencer, dönemi itibariyle unutulmuş birçok opera eserini tozlu opera arşivlerini tarayarak gün yüzüne çıkardı ve yorumlayarak tekrar opera dünyasına kazandırdı. Gencer, 1988'de verilen "Devlet Sanatçısı" unvanının yanı sıra en son 2007'de İtalya'da aldığı Caruso Ödülü'ne kadar pek çok önemli ödülün ve nişanın sahibi oldu.1995'te düzenlenmeye başlayan "Leyla Gencer Uluslararası Şan Yarışması" ile opera dünyasına yeni yetenekler kazandırmaya devam etti. Hakkında birçok kitap yazılan ve dünyada "Türk Divası" (Diva Turca) olarak tanınan Leyla Gencer, 10 Mayıs 2008'de Milano'daki evinde hayata veda etti.


 


ARŞİV