Dede'den yeni roman

Mehmet Bilal Dede’nin yeni romanı “Unutmadan”da, aynı karanlığın ayrı düşürdüğü iki yoldaşın hikâyesini anlatıyor

07 Aralık 2023 - 10:35

“Üçüncü Tekil Şahıs”, “Adresinde Bulunamadı”, “Üvey”, “”Béla / Osmanlı’da Bir Vampir” ve “Günah / Osmanlı’da Bir Vampir” adlı eserleriyle tanınan Mehmet Bilal Dede, yeni romanı “Unutmadan”ı yayımladı. 

İthaki Yayınları’ndan çıkan 200 sayfalık romanda, ülkenin karanlık günlerinde hayatları kesişen ve aynı karanlığın ayrı düşürdüğü iki “yoldaş”ın, Fırat ve Yılmaz’ın kırk yılı aşan ezberdışı yolculuğu anlatılıyor. “Unutmadan söylenmeye, unutmadan yazılmaya mahkûm bir hikâye”yi anlatan yazar, kitabın girişinde Stefan Zweig’in “Alacakaranlık Hikâyesi” adlı kitabının yedinci hikâyesi olan “Karmaşık Duygular”dan “(...) Bak, ben bu hikâye hüzün ve kasvet dolu olsun istememiştim, ben sadece aşka hazırlıksız yakalanan bir delikanlıdan söz etmek, onun bir kıza, bir başka kızın da ona âşık oluşunun hikâyesini anlatmak istemiştim. Fakat akşam karanlığında anlatılan hikâyelerin hepsi yollarını şaşırıp hüznün sessiz patikasına girerler…” alıntısıyla yapıyor.

DEDE HAKKINDA

Mehmet Bilal Dede 15 Mayıs 1962 İstanbul doğumlu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü’nü bitirdi. Stuttgart Üniversitesi’nde Almanca ve Politika dersleri aldı. 1980’li yıllarda ilk öyküleri yayımlanmaya başladı. Çeşitli dergilerde muhabirlik, düzeltmenlik ve sayfa sekreterliği yaptı, uzun yıllar reklam yazarı ve yaratıcı yönetmen olarak çalıştı, dizi senaryoları yazdı. İlk oyunu Bahane 2019 yılında sahnelendi. Çeşitli basın yayın organları ve internet ortamlarında edebiyat, sinema ve müzik üstüne yazılar yayınlıyor, şarkı sözleri yazıyor. Roman, öykü ve deneme türlerinde toplam 7 eseri bulunuyor. 

 

ARŞİV