Çocuk ve gençlere umut

Dünyada ve Türkiye’de tek olan İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali kapsamında 1 ay boyunca 200’ü aşkın etkinlik yapılacak

25 Nisan 2024 - 00:03

Dünyanın en büyük ve kapsamlı çocuk ve gençlik sanat organizasyonu olan Uluslararası İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali bu yıl 7’nci kez kapılarını açtı. 22 Nisan’da başlayan bianel, 23 Mayıs’a dek sürecek. Palet Kültür Sanat ve Eğitim Derneği tarafından organize edilen bienalin küratörlüğünü, İstanbul Dijital Sanat Festivali’nin sanat yönetmenliği görevini yürüten Esra Özkan üstleniyor.

TEMA: UMUT

7. İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali’nin konsepti bu yıl ‘Umut’ olarak belirlendi. Bienal, mevcut gerçeklikten daha iyi bir geleceği hayal etmeyi ve hayalleri gerçeğe çevirmek üzere olan fikirlerin ilhamı olan sanatın farklı dallarını bulmak için yola çıkıyor. Bu yıl deprem bölgesindeki çocukların projelerinin de yer aldığı bienalde STK’lar, bilim, sanat, edebiyat, yaratıcı yazarlık, dijital, teknoloji, dezavantajlı gruplar, iklim öncüleri, deneyim paylaşımı, hayallerin gerçekleştirilmesi, iklim krizi, iklim adaleti, kapsayıcılık gibi alanlarında umudu yeşertmek için neler yapılabileceği sorusuna yanıt arayan çocuk ve gençlere destek olacak. Bienalde, görsel sanatlar projeleri için 879 proje ile rekor başvuru geldi. Bu kapsamda 21 bin 350 çocuğun, 879 projesi ön inceleme sürecine alındı. Değerlendirme sonucunda ise 12 ülke ve 25 şehirden 5 bin 250 çocuk ve gencin 579 projesi sergilenmeye uygun görüldü.

YAPAY ZEKA BİENALDE

Bienal, bir yandan geçmiş yıllarda olduğu gibi resim, heykel, fotoğraf, enstalasyon ve performans çalışmalarına ev sahipliği yaparken, diğer yandan bu yıl eklenen maker, yapay zeka, dijital sanatlar gibi alanlardan eserleri de ağırlıyor. Çocuklar ve gençler, hazırladıkları eserleri ve performansları İstanbul’da meydanlarda, vapurlarda ve belirlenen gösteri merkezlerinde sergileyecek.  Bienal programı kapsamında İsmail Acar, Devrim Erbil, Süleyman Saim Tekcan, Dilan Bozyel, Seren Fosforoğlu, Abdülkadir Özbek, Esra Karagülle, Nihan Aslı Elmas, Murat Germen, Selçuk Artut, Leyla Emadi, Bekir Aksoy, Asil Aksoy, Murat Aygen, Gülveli Kaya, Bengisu Bayrak, Süreyya Evren, Yekta Kopan, Seydi Murat Koç, Şevket Sönmez gibi daha pek çok alanında uzman sanatçı, akademisyen ve eğitimci ile farklı tür ve içeriğe sahip 200’e yakın atölye söyleşi, performans ve etkinliğin yapılması planlanıyor.

İLKİ 14 YIL ÖNCEYDİ

İki yılda bir düzenlenen bu etkinlikle ilgili bilgileri paylaşan Bienal Direktörü ve PALETDER Yönetim Kurulu Başkanı Gazi Selçuk, “Yaratıcı yeni kuşakların oluşması için uygun iklim yaratma mottosu ile 14 yıl önce çıktığımız yolda kararlılıkla ilerledik. Her geçen sene paydaş ve destekçilerimizin sayısı artmaya devam ediyor. Bu sen 90’ın üzerinde alanının en saygın kurumları ve STK’ların destekleri ile bienali hayata geçiriyoruz. Tüm İstanbulluları, öğrencileri, öğretmenler ve ebeveynleri inanılmaz bir bienal programı bekliyor.” dedi.

İKİ YILDA BİR DÜZENLENİYOR

4-18 yaş aralığındaki çocuk ve gençlerin; çağdaş sanatın içinde yer almaları, oluşturdukları özgün sanatsal üretimlerini, kamusal mekanlarda izleyici ile buluşturmaları için oluşturulan uluslararası bir sanat eğitim organizasyonu olan Uluslararası İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali, dünyada ve Türkiye’de bir ilk olarak 2010 yılından bugüne kadar her iki yılda bir yapılıyor. Bienal, plastik sanatlar disiplinleri olan resim, heykel, seramik, fotoğraf, enstalasyon, film, video art ve yeni medya çalışmalarının güncel uygulama ve düzenlemeleriyle; sanatçı sunumu, performans, video gösterimi, atölye çalışmaları, panel, söyleşi, edebiyatçı buluşması ve konser gibi etkinlikleri kapsıyor.  Bunların yanında öğretmen eğitimleri, atölyeler, söyleşiler ve diğer etkinliklerle sanat eğitiminin kalitesinin artırılması; kültürler arası etkin bir iletişim platformu yaratılarak, ortak bir dilde buluşulması; genç sanatçıların ve kültür endüstrisinin önemli aktörlerinin yetiştirilmesine katkıda bulunulması; uzun vadede de kültür sanat üretici ve takipçilerinin yaratılması bienalin hedefleri arasında yer alıyor. 2022 yılında altıncısı düzenlenen Bienal, 8 ülke 35 ilden 438 kurum ve okuldan 5 bin 391 çocuk ve gencin yapıt ve projelerine ev sahipliği yaptı. MKM Beşiktaş Çağdaş, Şehir Hatları Vapurları, Beşiktaş İskele Meydanı ve Kadıköy İskele Meydanında gerçekleştirilen Bienali 63 bine yakın kişi izledi. 2010 yılından bu yana 6 defa düzenlenen bienalde toplam 31 ülke ve Türkiye’nin 55 ilinden 35 bine yakın çocuk ve gencin yapıtları ve 300 bini aşkın izleyici yer aldı.


ARŞİV