Bu sergi 7/24 açık!

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün, 7 gün 24 saat çevrimiçi ziyaret edilebilen online sergisi “Meşgul Şehir” yıl sonuna dek açık kalacak

23 Ağustos 2023 - 11:48

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün “Meşgul Şehir: İşgal İstanbul’unda Siyaset ve Gündelik Hayat, 1918–1923” başlıklı güncel sergisi devam ediyor. Sergiye enstitüsünün web sitesindeki Dijital Sergiler bölümünden de 7/24 ulaşmak mümkün. 

İŞGAL İSTANBUL’UNDA SANAL TUR

Meşgul Şehir’de yer alan bilgi ve belgeleri ayrıntılı bir şekilde incelemek isteyen araştırmacılar ve İstanbul’a yolu düş(e)meyen sanatseverler, dijital cihazlar üzerinden  erişilebilen sanal tur aracılığıyla sergiyi diledikleri zaman ziyaret edebiliyor. Sergi mekânının 3 boyutlu modellenmesiyle elde edilen dijital sergide ziyaretçiler, mekânı sanal ortamda fiziksel dünyadakine yakın bir deneyimle dolaşabiliyor. Bu online ziyaretlerde İstanbul tarihinin en sıradışı ve çalkantılı dönemine ait arşiv çalışmalarını incelemek, görsel ve yazılı materyallere bakmak ve videoları izlemek mümkün. Teknolojiyi yakından takip eden kullanıcılar, dijital sergiyi sanal gerçeklik (VR) gözlüğü ile de deneyimleyebiliyor.

“MEŞGUL” BİR ŞEHRİN PORTRESİ

Meşgul Şehir, işgal yılları boyunca yalnızca siyasal anlamda değil, toplumsal ve kültürel anlamda da sürekli bir hareketlilik halinde olan İstanbul’a ayna tutuyor. Sergi tanıtım metninde şu ifadeler yer alıyor: “İstanbul, o yıllarda kelimenin her anlamıyla meşgul [başkası tarafından kullanılır, işletilir, çalıştırılır durumda olan, tutulmuş, işgal edilmiş] bir şehirdi.  Sergi, İtilaf devletlerinin İstanbul’dan ayrılışının ve Türk ordusunun şehre girişinin 100. yılı, kelimenin her anlamıyla meşgul bir şehri tanımlayan ama çoğu zaman unutulmuş olan bireylere, olaylara ve hareketlere yeniden bakmak için önemli bir fırsat sunuyor.” 

5 YIL İŞGAL EDİLEN BİR BAŞKENT!

Birinci Dünya Savaşı’nın ardından İngiliz, Fransız ve İtalyan orduları tarafından işgale uğrayan İstanbul’u yazılı ve görsel arşivlerin ışığında izleyiciye sunan sergi, Daniel-Joseph MacArthur-Seal ve Gizem Tongo’nun küratörlüğünde, uluslararası bir danışma kuruluyla birlikte hazırlandı. İstanbul Araştırmaları Enstitüsü arşivinin yanı sıra Türkiye, Fransa, İngiltere, Yunanistan, Ermenistan ve Rusya’daki çeşitli kütüphane, arşiv ve koleksiyonlardan seçilmiş, birçoğu ilk kez sergilenen belgeler arasında, resmi yazışmalardan resimlere, film ve fotoğraflara, bir dizi yazılı ve görsel malzeme yer alıyor. 

Kasım 1918 – Ekim 1923 tarihleri arasında, 5 yıl işgal altında kalan bir imparatorluk başkentinin askeri, sosyal ve kültürel boyutlarıyla yaşadığı tüm bu travmalara ve köklü dönüşümlere yeniden bakmak için bir fırsat sunan Meşgul Şehir sergisi, 26 Aralık’a kadar Beyoğlu’ndaki İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’ne gidilerek, fiziki olarak da, ücretsiz bir şekilde ziyaret edilebilir. 

 


ARŞİV