Bir yıllık festival başlıyor

Yerli yabancı pek çok farklı türdeki sanatı buluşturan Istanbul Fringe Festival, fiziksel, dijital ve online etkinliklerle bütün yıla yayılacak

14 Temmuz 2021 - 10:51

Türkiye’den ve dünyadan tiyatro, dans ve performans disiplinlerinde üretilen alternatif işleri katılımcılarla buluşturan Istanbul Fringe Festival, 18-26 Eylül 2021 tarihleri arasında yer alacak fiziksel, dijital ve online etkinliklerin yanı sıra, tüm tiyatro sezonuna yayılacak. Festival, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla, İBB iştiraklerinden Kültür AŞ’nin sponsorluğunda ve Hollanda Başkonsolosluğunun destekleriyle gerçekleşecek. Festivalde Türkiye’nin yanı sıra ABD, Almanya, Belçika, Fransa, Hollanda, İspanya, İsrail, İtalya, Japonya, Macaristan, Polonya, Rusya, Ukrayna ve Yunanistan’dan 30 farklı ekibin işleri yer alacak.

Festivalin hibrit formatı dolayısıyla gösteriler; fiziksel (belirlenen mekanlarda canlı olarak gerçekleştirilecek gösteriler), çevrimiçi (online olarak profesyonel kayıtları izlenebilecek olan gösteriler) ve dijital (online - canlı gerçekleştirilecek gösteriler) olmak üzere üç farklı kategoride olacak. 9 ekip (3 yabancı, 6 yerli) fiziksel olarak, 21 ekip (3 yerli, 18 yabancı) ise online olarak seyirciyle buluşacak. Böylelikle festival, hem yerli hem de uluslararası sanatçılara, çalışmalarını sergilemek için fiziksel ve dijital bir platform sunacak.

TİYATRO SEZONUNA YAYILIYOR

Devam eden pandemi şartlarında festival tarihleri içinde sınırlı sayıda fiziksel gösteri yer alıyor. Ancak geçen seneden bu yana festival topluluğuyla fiziksel olarak buluşturulamayan gösteriler, Mayıs 2022’ye kadar her ay şehrin çeşitli noktalarında sergilenecek. Uluslararası Fringe Topluluğu'nun bir parçası olan festivalin fiziksel programı ayrıca Mekan Sponsorları olan BeReZe Gösteri Evi, Çevre Tiyatrosu, DasDas, DOTOrmanda, ENKA Açıkhava Tiyatrosu, Kadıköy Boa Sahne ve Sakıp Sabancı Müzesi’nde sahnelenecek.

İBB iştiraklerinden Kültür AŞ’nin Şehir Sponsoru olduğu Istanbul Fringe Festival 2021 Hybrid, fiziksel gösteri mekanları ile kentin farklı noktalarına da yayılıyor. Kültür AŞ Genel Müdürü Murat Abbas, “İBB ve Kültür AŞ olarak İstanbul için en büyük hedeflerimizden biri, şehrimizi yaratıcılığın, çok sesliliğin ve çok renkli bir kültür sanat yaşamının dünyadaki sayılı merkezlerinden biri haline getirmek. Bu nedenle de Şehir Sponsoru olarak, bünyesinde pek çok farklı sanat disiplinini, yerel ve global performansları barındıran bu festivala şehrimizin kapılarını açmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Önümüzdeki dönemde İstanbul’un sağlayacağı etkiyle dünyadaki örnekleri arasında da farklı bir noktaya geleceğine inandığım festivalin, İstanbullu sanatseverlere uzun süredir özledikleri bir deneyim yaşatacağına, şehrimizin global anlamda imza işlerinden bir olacağına eminim” dedi.

FRİNGE FESTİVAL NEDİR?

“Alternatif”, “keşfedilmemiş”, “sınır” anlamına gelen Fringe'in hikayesi, 1947 yılında Uluslararası Edinburg Festivali'ne misafir olarak katılan ve gösterilerini “bir kenarda” sergileyen 8 ekip ile başladı. Bu oluşum, çağdaş gösteri sanatları alanındaki en prestijli festivallerden biri olarak görülen Edinburg Fringe'e dönüştü. Bugün Fringe Festivalleri, her yıl dünyanın farklı şehirlerinde 170 bin sanatçıyı, 250 farklı mekanda ve 60 bin etkinlikte, yaklaşık 19 milyon kişiyle buluşturuyor. Her şehirde farklı ölçek ve formlarda düzenlenen Fringe Festivalleri alternatif ve yenilikçi işler üreten genç sanatçılara işlerini uluslararası platformda sergileme imkanı sunuyor.

Istanbul Fringe Festival, tüm dünyada olduğu gibi çeşitliliği ve özgünlüğü İstanbul'un kent dinamiği ve çok kültürlü doğasıyla buluşturuyor. 2019’da ilki gerçekleştirilen festival, 22 performans, 6 workshop ve 3 partiyle, 18 farklı destekçi mekanda, 3000’den fazla seyirciyi bir araya getirdi. İkinci yılında pandemi koşullarında online ortama taşınan festival, Türkiye’nin tamamen dijital ilk performans sanatları festivali oldu. Istanbul Fringe Festival 2020 Online, 21 – 27 Eylül 2020 tarihlerinde, Türkiye’den ve yurt dışından toplam 15 ekibin işleri, söyleşi ve atölyeleri YouTube, Instagram ve Zoom’da 30 binin üzerinde görüntülenme aldı. 

https://www.fringeistanbul.com/home


 


ARŞİV