Bandırma Vapuru sahnede!

Milli Mücadele ve Cumhuriyet tarihimizin en önemli sembollerinden “Bandırma Vapuru” bu kez bir tiyatro oyunu olarak sanat dünyasında sefere çıkıyor.

18 Aralık 2019 - 13:13

Ödüllü yazar, Türk tiyatro ve sinema sanatçısı Kosta Kortidis’in yazıp yönettiği, Teatro Rudius’un 100. yıl anısına sahneye koyduğu Bandırma Vapuru, gerçek ve hayal gücünü harmanlayarak, belgesel ve komedi tadındaki örgüsüyle, bir milletin yeniden doğuş mücadelesine tam 100 yıl sonra saygı duruşunda bulunuyor. 

BİR SEMBOL, BİR İDEAL, BİR BAŞLANGIÇ…

Oyunda; 1919 Yılında Çanakkale Savaşlarının muzaffer komutanı Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşlarının 1878 yılı yapımı eski Bandırma Vapuru ile zorlu deniz şartlarında çıktıkları tarihi yolculuk konu ediliyor. Bir sembol, bir ideal ve bir başlangıç olarak yorumlanan Bandırma Vapuru’nda gerçek ve kurgu iç içe harmanlanıyor. Belgesel tadındaki tarihi bilgiler, oyunun kahramanları arasındaki ilginç diyaloglar seyirciyi hem güldürüyor hem de düşündürüyor.

FİKRİYE’NİN ATA’YA AŞKI…

Baş rolleri şehir tiyatrosu oyuncusu Ali Karagöz, deneyimli oyuncu Özdemir Çiftçioğlu üstlenirken, aslında Bandırma Vapuru’na çok istediği halde binemeyen, Gazi Mustafa Kemal Paşa’ya duyduğu büyük aşk ile tarihe geçen Fikriye Hanım’da kurgu karakter olarak oyunda yer alıyor. Genç oyuncu Merve Akaydın’ın hayat verdiği Fikriye rolü ile oyunda, Türk kadınının milli mücadeleye verdiği büyük desteğin altı çiziliyor. Fikriye’nin (Merve Akaydın) “Bir kadın olmadan ihtilal olmaz Paşam!” sözleriyle Türk kadınının milli mücadeledeki rolü vurgulanıyor. Ayrıca, Ata’ya duyduğu büyük aşk ile ölümünün ardındaki hüzün de işleniyor.

BANDIRMA VAPURU’NUN YOLCULUĞU SÜRECEK…

Prömiyerini 30 Ekim’de Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında İstanbul’da yapan Bandırma Vapuru,  26 Aralık Kadıköy Halk Eğitim Merkezi, 8 Ocak Eskişehir Zübeyde Hanım Kültür Merkezi, 9 Ocak Ankara Mevsim Tiyatro Salonu, 10 Ocak Balıkesir Avlu Kongre Merkezi, 11 Ocak İstanbul Grand Pera Emek Sahnesi ve 24 Ocak’ta Kadıköy Duru Tiyatro Sahnesi’nde tiyatro severler ile buluşacak.


ARŞİV