Alternatif festival Fringe 5 yaşında

Türkiye'den ve dünyadan alternatif işleri, İstanbul’un farklı yapılardaki sanat mekanlarında seyirciyle buluşturan performans sanatları festivali Istanbul Fringe Festival, sonbaharda başlıyor

23 Ağustos 2023 - 11:56

 

Her yıl eylül ayının 3. haftasında, Türkiye’den ve yurt dışından tiyatro, dans, performans disiplinlerinden işleri İstanbul’un farklı noktalarında katılımcılarla buluşturan Istanbul Fringe Festival, 5. edisyonu için programını açıkladı. 

Bu yıl, Paribu’nun resmi sponsorluğunda, 16-23 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek festival, 21 gösteri, 6 atölye, paneller ve partilere ev sahipliği yapacak. Türkiye’nin yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri, Belçika, Birleşik Krallık, İsrail, İtalya, Hollanda, Hindistan, Japonya, Kanada ve Yunanistan olmak üzere 10 ülkeden ekipleri ağırlayacak festival, bir kez daha İstanbul’un karakteristik sanat mekanlarına ve kamusal alanlarına yayılacak. Bu yıl festivalin mekan destekçileri arasında Arter, Barış Manço Kültür Merkezi, BeReZe Gösteri Evi, Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi, Çıplak Ayaklar Dans Akademisi, DasDas, ENKA Sanat, Fişekhane, Hope Alkazar, Kadıköy Belediyesi Alan Kadıköy, Karga, Sakıp Sabancı Müzesi ve Tuhafier yer alıyor. Performans sanatlarını şehrin farklı noktalarına ulaştırmayı amaçlayan festivalin, kamusal alanda gerçekleşecek ücretsiz etkinlikleri de ilerleyen günlerde duyurulacak. 

SINIRLARI SORGULUYOR

Istanbul Fringe Festival 2023, isminin kökenini aldığı, Latince “fringere” eyleminden hareketle, “içerisi-dışarısı”, “anaakım-alternatif”, “merkez-çeper” gibi ikiliklerin arasındaki sınır fikrinin kendisini sorguluyor. Bu kapsamda yeni uluslararası işbirlikleri gerçekleştiren festival, bu yılki programında da ortak projelere ev sahipliği yapacak. Bu yıl Avrupa dans ağı Aerowaves üyesi olan Istanbul Fringe Festival, oluşumun 25. yılı dolayısıyla hazırlanan Enya Belak imzalı “Aerowaves 25” belgeselini de seyircilerle buluşturacak. Festival ayrıca, üyesi olduğu European Festivals Fund for Emerging Artists (EFFEA) hibesi için seçilen, Matyas Marofka’nın “2084” projesine de ev sahipliği yapacak.

2. BİLETE YARI İNDİRİM

Festivalin erken dönem biletleri tiyatrolar.com.tr adresinde satışta. Tam bilet 250 TL, öğrenci bileti 150 TL. 1 Eylül’e kadar geçerli olacak erken dönem kampanyası kapsamında, ikinci bilete %50 indirim bulunuyor.

FRINGE NE DEMEK? 

“Alternatif”, “keşfedilmemiş”, “sınır” anlamına gelen Fringe'in hikayesi, 1947’de  Uluslararası Edinburg Festivali'ne davet edilmeyen ve gösterilerini “bir kenarda” sergileyen 8 ekip ile başladı. Bu oluşum, çağdaş gösteri sanatları alanındaki en prestijli festivallerden biri olarak görülen Edinburgh Fringe'e dönüştü. Bugün fringe festivalleri, her yıl dünyanın farklı şehirlerinde 170 bin sanatçıyı, 250 farklı mekanda ve 60 bin etkinlikte, yaklaşık 19 milyon kişiyle buluşturuyor. Her şehirde farklı ölçek ve formlarda düzenlenen fringe festivalleri alternatif ve yenilikçi işler üreten genç sanatçılara işlerini uluslararası platformda sergileme imkanı sunuyor. Istanbul Fringe Festival de, tiyatro, dans, performans gibi farklı disiplinlerdeki işleri, tüm dünyada olduğu gibi çeşitliliği ve özgünlüğü ön plana koyarak İstanbul'un kent dinamiği ve çok kültürlü doğasıyla buluşturuyor. Bu yıl 5. edisyonuna hazırlanan festival, geçtiğimiz 4 yılda, - pandemi koşullarında da devamlılığını koruyarak- 400’den fazla sanatçıyı, yaklaşık 80 gösteri, 22 atölye, paneller ve partilerde yaklaşık 45 bin seyirci ile buluşturdu. 

 

 

 


ARŞİV