Alan Kadıköy'de yaz sergileri

Ali Teoman Germaner’in ''Aloş'', Ercan Arslan’ın ''Göz Dinler'' sergileri izleyiciyle buluşuyor

03 Mayıs 2023 - 16:00

Alan Kadıköy ikinci sezonunda birbiri ardına iki önemli sergiye ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. İlk sezonunda kapılarını Papko / Öner Kocabeyoğlu Koleksiyonu’ndan bir seçkiyle, “20. Yüzyılın Yirmi Modern Türk Sanatçısı II ” sergisiyle açan ve sanatseverlerin yoğun ilgisiyle karşılaşan Alan Kadıköy, Kadıköy Belediyesi’nin sanatseverleri görsel sanatların en nitelikli yaratıcıları ve yapıtlarıyla buluşturma anlayışı kapsamında iki yeni serginin kapılarını açıyor. 

Bu sergilerden ilki geçtiğimiz yıl düzenlenen “XX. Yüzyılın 20 Modern Türk Sanatçısı II” sergisinin bir uzantısı olarak da düşünülebilecek Ali Teoman Germaner’in “Aloş” isimli  heykel sergisi. 1934 yılında doğan, bundan beş yıl önce 2018 yılında aramızdan ayrılan Germaner - kendi taktığı, bilinen adıyla Aloş-  20. yüzyıl Modern Türk sanatının en önemli heykeltıraşlarından biri olarak kabul ediliyor. Germaner’in 50’li yılların ikinci yarısından ölümünde değin yaklaşık altmış yıllık bir süreçte ürettiği 53 heykel 70 desen ve 15 gravürden mürekkep yaklaşık 140 yapıtlık seçki sanatçının aile koleksiyonundan serginin tasarımcısı ve küratörü Metin Deniz tarafından bir araya getirildi. Modern sanatımızın büyük ustalarından Aloş aramızdan ayrıldıktan sonra ilk defa bu kadar kapsamlı ve nitelikli bir sergiyle sanatseverlerle buluşuyor. Kadıköy Belediyesi’nin usta sanatçının genç sanatçı adaylarına esin kaynağı olacağı kadar yetişkinlere de dünya çapında bir sanatçıyla aynı havayı teneffüs etmiş olmanın tadına varma fırsatı vereceğini düşünerek açtığı sergi 25 Haziran’a dek açık kalacak.

BERLİN’DEN KADIKÖY’E

İkinci sergi ise Berlin’de yaşayan ressam Ercan Arslan’ın 25 yıllık çalışmalarından bir seçkiyi kapsayan “Göz Dinler” adlı sergi. Bu seçkini küratörlüğünü sanatçı bizzat kendisi yaptı, sergi tasarımında ise Metin Deniz’in imzası bulunuyor. Modern sanatımızın ustalarını farklı kuşaklardan sanatseverlerle buluşturmanın yanı sıra güncel sanatın nitelikli yapıtlarını ve sanatçılarını da destekleme misyonu olan Alan Kadıköy’ün bu anlamdaki ilk sergisi olma niteliğini taşıyan sergide 91 çalışma yer alıyor. Büyük boy yağlı boya ve akrilik tabloların, mürekkep ve lavy desenlerin yanı sıra, sanatçının Gezi olayları sırasında gerçekleştirdiği 17 resim de, gezinin 10. yıl anısına, ayrı bir seri olarak sergileniyor. Renk dokusunun öne çıktığı Arslan’ın resimlerinin, ilk kez Türkiye’deki sanatseverlerle buluştuğu bu sergide, sanatçıya ait videoları ve onunla yapılmış söyleşileri de izlemek mümkün. Sergiyi 1 Temmuz’a dek ziyaret etmek mümkün.

Alan Kadıköy’deki sergiler, Pazartesi günleri hariç, haftanın altı günü 11:00 – 21:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

 

 


ARŞİV