ABD'li sanatçıdan Suadiye'de sergi

Melody Hesaraky’nin Türkiye'deki ilk kişisel sergisi “In Transit” (Geçişte) Decollage Art Space’te izleyiciyle buluşuyor

04 Ekim 2023 - 10:23

Amerikalı sanatçı Melody Hesaraky’nin, Türkiye’deki ilk kişisel sergisi “In Transit”, 18 Eylül’de Suadiye’deki sanat mekanı Decollage Art Space’te açıldı.

Hesaraky’nin fotoğraf, illüstrasyon ve karışık medya eserlerinden oluşan disiplinlerarası bir sergi olan In Transit, sanatçının 2020 yılında başladığı, üç ayrı seriden oluşan yolculuğun ilk durağı olarak, vücut sanatı eşliğinde karışık medya içeren fotoğraflarını içeriyor. İnsan bedenini ve bedendeki devinimi vurgulayan bu fotoğraflar, doğu - batı, siyah - beyaz, yaşam - ölüm gibi ikiliklerin arasında, “geçişte’’ kendini bulmayı ele alıyor. 17 Ekim’e dek açık kalacak olan sergi, insanın varoluşundaki yaratım sürecini, hareketle ve bedenle ilişkisini ele alıyor. 

YÖNETMEN, TASARIMCISI, SANATÇI

Melody Hesaraky, New York'ta yaşayan İran asıllı multidisipliner bir sanatçı, yönetmen ve tekstil tasarımcısı. Dört yaşında resim yapmaya başlayan, sanat pratiği ve yaratıcılığı her zaman hayatının en önemli parçalarından biri olan sanatçı, Birleşik Krallık’taki Brighton Üniversitesi'nden 3D Tasarım ve Malzeme Pratiği lisans derecesini ve San Francisco'daki Academy of Art Üniversitesi Moda Okulu'ndan Tekstil Tasarımı alanında yüksek lisans derecesini aldı. Brighton Üniversitesi'nde lisans eğitimi sırasında seramik, metal, polimer ve ahşap gibi farklı malzemelerle çalışmayı keşfetti, bu sırada sanat statiğini ve felsefesini oluşturdu. 2015’te  San Francisco'daki The Academy of Art University'de Moda Okulu'na girdi. Mezun olduktan sonra sanat pratiğine devam etmenin yanı sıra birçok üst düzey moda şirketi için çalıştı. 2019 yılında Berkeley, Kaliforniya'da HES Studio'yu " ويدوتسا سح " kurdu ve stüdyosunu 2020 yılında Brooklyn’e taşıdı. 2020'den bu yana New York'ta geçirdiği süre boyunca Ballet Hispánico ve Dance Theatre of Harlem'den dansçılar, müzisyenler, fotoğrafçılar ve film yapımcıları gibi birçok sanatçıyla çalıştı. Brooklyn Expo Center, Knockdown Center ve bazı özel alanlarda sergiler açtı. Bazı eserleri şu anda Manhattan'daki WCC, West Chelsea Contemporary Gallery'de sergileniyor.

 


ARŞİV