'Kenardakiler'den çevrimiçi festival

Geçen sene Türkiye'de ilk kez gerçekleştirilen alternatif performans festivali Fringe, bu sene online ve ücretsiz!

16 Eylül 2020 - 14:34

Geçen yıl Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen Istanbul Fringe Festival, bu yıl COVID-19 tedbirleri kapsamında online ortama taşınıyor. Geçen sene aralarında Kadıköy2ün de bulunduğu pek çk mekanda izleyicisiyle buluşan festivali, bu sene online ortamlardan ücretsiz olarak takip etmek mümkün olacak.

Türkiye’den ve yurt dışından sanatçıları bir araya getirecek olan festival, 21-27 Eylül'de YouTube, Zoom, WhatsApp ve diğer sosyal medya mecralarından ücretsiz takip edilebilecek. Hafta boyunca izlenebilecek kayıtlı video gösterimlerinin yanı sıra canlı performanslar, atölyeler, söyleşiler ve bir de parti olacak. Dijital ortamda izlenirliği yüksek performansların bir araya geldiği festival programında, Almanya, Belçika, Fransa, Hindistan, İngiltere, İtalya, Macaristan, Romanya, Rusya, Tayvan ve Türkiye'den toplamda 12 yabancı, 3 yerli ekip olacak. Yurt dışından gelecek performansların tamamı, 21-27 Eylül tarihleri boyunca YouTube'dan ücretsiz olarak izlenebilecek. Bu sayede  tüm dünyadan izleyicilerin deneyimleyebileceği festivalde, bağımsız sanat üreticilerinin bir araya gelerek deneyim ve fikirlerini paylaşacakları paneller, sanatçı-izleyici buluşmaları, online workshoplar gibi etkinlikler de yer alacak.

Sanatçılara destek fonu

Istanbul Fringe, COVID-19’dan olumsuz etkilenen performans sanatçılarını desteklemek amacıyla Fringe Destek Fonu’nu hayata geçirdi. Bu kapsamda tiyatrolar.com.tr üzerinden satışa açılan Fringe Destek Biletleri ile hem İstanbul’daki ve İstanbul dışındaki izleyiciler festivali ücretsiz takip ederken, destek olmak isteyen kişiler, önümüzdeki yıl fiziksel olarak gerçekleştirilmesi planlanan festival katılma hakkına sahip olurken, sanatçılara ve festivale fon sağlayabilecek. 1 Temmuz -31 Ekim tarihleri arasında ulaşılabilen 6 farklı kategorideki biletlerin geliri Istanbul Fringe Festival 2020 Online seçkisinde yer alan sanatçılara ve festivalin 2021 çalışmalarına destek sağlayacak.

Fringe Festival Nedir?

“Alternatif”, “keşfedilmemiş”, “sınır” anlamına gelen Fringe'in hikayesi, 1947 yılında Uluslararası Edinburg Festivali'ne misafir olarak katılan ve gösterilerini “bir kenarda” sergileyen 8 ekip ile başladı. Bu oluşum, çağdaş gösteri sanatları alanındaki en prestijli festivallerden biri olarak görülen Edinburg Fringe'e dönüştü. Bugün Fringe Festivalleri, her yıl dünyanın farklı şehirlerinde 170 bin sanatçıyı, 250 farklı mekanda ve 60 bin etkinlikte, yaklaşık 19 milyon kişiyle buluşturuyor. Her şehirde farklı ölçek ve formlarda düzenlenen Fringe Festivalleri alternatif ve yenilikçi işler üreten genç sanatçılara işlerini uluslararası platformda sergileme imkanı sunuyor.

Istanbul Fringe Festival, tüm dünyada olduğu gibi çeşitliliği ve özgünlüğü İstanbul'un kent dinamiği ve çok kültürlü doğasıyla buluşturmak üzere yola çıkıyor. Çoğulcu ve disiplinler arası bir temele dayanan Fringe, yeni ve dinamik olanı kültür ve sanat yoluyla arayan katılımcılarını, çoğulcu ve yenilikçi bir atmosfere davet ediyor.

www.fringeistanbul.com          


ARŞİV