"Türkiye'nin öncelikli sorunu ekonomi"

Ipsos’un yayınladığı rapora göre katılımcıların yüzde 85’i ülkedeki en büyük sorunun ekonomi olduğunu belirtirken, yüzde 65’i de enflasyonunu, açıklanan resmi enflasyondan daha yüksek hissettiğini kaydetti

05 Nisan 2024 - 08:20

Araştırma şirketi Ipsos, 26 Ocak ile 9 Şubat tarihleri arasında dünya çapında 29 farklı ülkede bir araştırma gerçekleştirdi. Katılımcıların en büyük endişe kaynaklarını belirlemeyi hedefleyen araştırmaya bazı ülkelerde bin, Türkiye dahil bazı ülkelerde ise 500 kişi katıldı.

EKONOMİ, İŞSİZLİK…

Elde edilen bulgulara göre, dünya genelindeki insanların en çok endişe duyduğu konular arasında enflasyon, suç, yoksulluk ve sosyal eşitsizlik, işsizlik öne çıktı. Türkiye'nin ise en önemli sorunu ekonomi olarak belirlendi. Türkiye’nin genel durumundan memnun olmayanların oranı yüzde 75 oldu. Ülke ekonomisinden memnun olmayanların oranı ise yüzde 77 olarak kaydedildi.

YÜZDE 65’İ HAYIR DEDİ

Ankete katılanlara, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Ocak 2004 için açıklanan yıllık enflasyon oranı olan yüzde 64,86 ile hissedilen enflasyon oranı arasındaki farkın ne olduğu soruldu. Ankete katılanların çoğunluğu, resmi enflasyon oranlarının hissedilen enflasyonun altında olduğunu düşündü. Enflasyonu TÜİK’in açıkladığı seviyede hissedenlerin oranı yüzde 13 olurken, katılımcıların yüzde 65’i “hayır, daha yüksek hissediliyor” Katılımcıların yüzde 5’i ise enflasyonu daha düşük hissettiğini savundu.

YÜZDE 75’İ MEMNUN DEĞİL

Araştırmanın bir diğer dikkat çekici sonucu, Türkiye'deki genel memnuniyetsizlik ve ekonomik belirsizliğin yüksekliği oldu. Ankete katılanların üçte ikisi Türkiye'nin genel durumundan memnun olmadıklarını belirtti. Ankete katılan 4 kişiden üçü (yüzde 75) Türkiye’nin genel durumundan memnun olmadığını bildirdi. Memnun olanların oranı yüzde 18 çıktı. Yine 4 kişiden üçü (yüzde 74) enflasyonun çok veya biraz artacağını düşünüyor. Benzer şekilde, katılımcıların yüzde 71’i döviz kurunun yükseleceğine inandığını belirtti. Yüzde 72’si ise son bir ayda alım gücünün azaldığını hissettiğini bildirdi.

 


ARŞİV