Türkiye seçimini yaptı

Resmi olmayan yerel seçim sonuçlarına göre CHP Türkiye genelinde oyların yüzde 37.1'ni alırken, İstanbul'da CHP adayı Ekrem İmamoğlu yaklaşık 1 milyon farkla yeniden kazandı. Kadıköy'de ise CHP adayı Mesut Kösedağı yüksek oy oranıyla kazandı

01 Nisan 2024 - 00:13

31 Mart Yerel Seçimleri’nde oy verme işlemi tamamlandı, oyların sayımı ise sürüyor. Saat 24.00 itibarıyla sandıkların yüzde 80,95’i açıldı. CHP oyların yüzde 37,1'ini alırken, AK Parti'nin oyları yüzde 36’da kaldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, kesin olmayan sonuçlara göre İstanbul'u açık ara farkla kazandı. Kadıköy’de ise CHP Adayı Mesut Kösedağı saat 00:05 itibarıyla yüzde 69.10 oy oranıyla Kadıköy’ü kazandı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, kesin olmayan seçim sonuçlarını değerlendiriyor. İmamoğlu, "1 milyon oy farkla öndeyiz" dedi.

11 YENİ  BELEDİYE

İmamoğlu, açıklamasında şunları söyledi:

"En son sizlerle paylaştığım süreçten bu yana artık seçimin son anlarına yaklaşmış durumdayız. Şu anda bizim sistemimizde teknolojiyle birlikte elde ettiğimiz farklı veri akışlarının bir arada değerlendirilmiş haliyle yüzde 96'sının sonuçları elimizde var.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimleri bu an itibariyle yeni dönemdeki yetkiyi İstanbul halkıyla birlikte bize vermiştir diyebiliriz. Elbette resmi açıklamaları, YSK, ilçeler ve il rakamlarıyla birlikte mazbata anıdır esas olan. Şu an itibariyle 1 milyonun üzerinde oyla sonuçlar belli olmuştur diyebilirim.

Açıkçası yüzde 52'ye yakın oy oranımızla yüzde 39,5 civarında oy oranı iki rakip arasındaki farkı tariflemekte. Bizi mutlu eden hedeflerimiz ilçeler noktasında büyük oranda gerçekleşmiş olmamızdır. 14 belediyemizin tamamı görevimize devam edeceğimiz belediyeler.

Yanı sıra 11 belediyede de artık elde ettiğimiz veriler gereği sonuçlanma aşamasına gelinmiş, neredeyse sonuçlar belli olmuş diyebileceğimiz ilçeler. Beyoğlu, Bayrampaşa, Beykoz, Çatalca, Silivri, Çekmeköy, Tuzla, Sancaktepe, Şile.

Ama başta şu anda Gaziosmanpaşa, Pendik gibi ilçelerimiz olmak üzere rekabetin birçok ilçede kafa kafaya devam ettiğini ifade etmek isterim. İlçelerdeki oy tasnifi ve sürecin takibi noktasında emek gösteren arkadaşlara buradan teşekkür ediyorum.

İlçe belediye meclis üyeliklerinin ve ilçe belediye başkanlıklarının sonuçlanmadığını bu noktada tutanakların net olarak toparlanıp, ıslak imzalı tutanakların il başkanlığımıza ulaştırılacak ana kadar takibin en sıkı şekilde yapılmasına sevgili yol arkadaşlarımıza il başkanımızla birlikte iletmeyi borç biliyoruz.

Onlara da demokrasinin düğününde çok değerli görev yaptıkları için her birine ayrı ayrı teşekkürü borç biliyorum. Seçimi kazanmış bulunuyoruz. Bu başarının elbette paydaşları var. Çok saygıdeğer CHP Genel Başkanımız sayın Özgür Özel, MYK üyelerimiz, PM üyelerimize, milletvekillerimize çok çok teşekkür ediyorum. İstanbul'da olağanüstü örgütsel mücadeleyi veren il başkanımız düzeyinde bütün örgüt üyelerimize, kadın kollarımıza, üyelerimize yürekten teşekkür ediyoruz."

"SANDIKLARA SAHİP ÇIKACAĞIZ"

Sosyal medya hesabından açıklama yapan CHP  Kadıköy adayı Mesut Kösedağı şunları söyledi : Sizlere İlçe Seçim Kurulu’nun önünden sesleniyorum. Son ıslak imzalı tutanak gelene kadar sandıklar bize, caddeler size emanet. Önceliğimiz sandık güvenliği. Son oylarımız sayılana kadar ilçe seçim kurullarında oylarımıza sahip çıkacağız." dedi.

Etiketler; seçim

ARŞİV