Taksilerde yeni dönem

İBB Ulaşım Koordinasyon Merkezi toplantısında, skuter firmalarından taksicilere kadar toplumun büyük bir kısmını ilgilendiren yeni kararlar alındı. Taksilerin boş olup olmadıkları tepelerindeki lambaya yazılması kararlaştırıldı

02 Şubat 2023 - 14:58

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) ocak ayı toplantısını yaptı. İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe tarafından yönetilen toplantıda, İBB'nin Taksi Taşımacılığında Kullanılan Tepe Lambası Düzenlenmesi Teklifi, Yediemin otoparklarına çekilerek muhafaza altına alınan araçların günlük otopark ve çekici ücretlerinin yeniden düzenlenmesi teklifi, 3 adet firmaya ait e-skuter izinlerinin iptal edilmesi teklifi gibi konular görüşüldü.

3 FİRMA PİYASADAN ÇEKİLDİ

UKOME toplantısında görüşülen 3 firmaya ait e-skuter izinlerinin iptal edilmesi teklifi oybirliğiyle kabul edildi. Bu kapsamda, toplam 8 bin 234 scooter'ı bulunan 3 firma kendi isteğiyle piyasadan çekilmiş oldu. Bir firma Kişisel Verileri Koruma Kanunu kapsamında daha fazla ceza ödememek, iki firma da tedarik zincirinde yaşanan sorunlar ve sahada olmadıkları gerekçesi ile izinlerinin iptali için başvurmuştu.

TAKSİLERDE TEPE LAMBASI DÖNEMİ BAŞLIYOR

Taksilerde tepe lambasına ilişkin karar da alındı. Taksimetre açıldığında tepe lambasında 'dolu', yolcu bulunmadığında 'boş', uygulama rezervasyonları durumunda ise 'RZV' yazacak. 3 ay içerisinde tüm taksilerde akıllı tepe lambaları yer alacak. Uygulama ile taksilerde yolcu seçme, yolcu almama gibi yaşanan sorunların ortadan kaldırılması hedefleniyor. Ayrıca, herhangi bir olumsuzluk durumunda şoför panik butonuna bastığında tepe lambasında S.O.S. yazacak.

Toplantıda söz alan Taksiciler Odası Başkanı Eyüp Aksu konuya ilişkin şunları dile getirdi: "Bu bizim için çok önemli. Avrupa ülkelerinin hepsinde bu konu var. Aplikasyon çağrılarına gittiğimiz zaman veya durak çağrılarına gittiğimiz zaman yolda taksi isteyen vatandaşımıza durmadığımız zaman, diyor ki bu bizi almadı. Konuyla alakalı da sıkıntı yaşıyoruz. Rezerve yazdığı zaman herhangi bir çağrıya gittiğimiz, işimizin olduğu anlamında yolcuyu da uyarmış oluyoruz. Yolcu ve taksici arasındaki sıkıntıların birçoğu çözülmüş olur.”

YEDİEMİN OTOPARKLARI ZAMLANDI

Toplantıda görüşülen konular arasında, yediemin otoparklarına çekilerek muhafaza altına alınan araçların günlük otopark ve çekici ücretlerinin yeniden düzenlenmesine yönelik teklif de vardı. Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı Genel Müdürlüğü, son belirlenen ücret tarifesiyle çekici gider maliyetlerini karşılayamamasından dolayı zarar ettiğini belirterek 2023 yılı için ücret artışı talep etti. Teklif oy birliği ile kabul edildi. Alınan kararla, park yasağı halinde çekme ücreti ve park yasağı dışında 5 kilometreye kadar özel taşıma ücreti 250 liradan yüzde 60 zamla 400 liraya çıktı. Kilometre başına 12 lira olan ücret de yüzde 25 zamla 15 liraya yükseldi.


ARŞİV