Seçmen kararını ikinci turda verecek

Cumhurbaşkanlığı ikinci turu seçimleri ne zaman ve nasıl yapılacak? Oy pusulası nasıl olacak? Seçimde dikkat edilmesi gerekenler neler? Seçim takvimi nasıl işleyecek? İkinci tur seçimi hakkında merak edilenleri hazırladık

26 Mayıs 2023 - 09:38

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 14 Mayıs’ta yapılan Cumhurbaşkanlığı ilk tur seçimlerinin kesin sonuçlarını yayımladı. Bu sonuçlara göre Recep Tayyip Erdoğan’ın 27 milyon 133 bin 849 oy ile seçmenlerin yüzde 49,52’sinin, Kemal Kılıçdaroğlu’nun 24 milyon 595 bin 178 oy ile yüzde 44,88’inin oyunu aldı. Sinan Oğan’ın 2 milyon 831 bin 239 oy alarak seçmenlerin yüzde 5,17’sini, adaylıktan çekilen Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’nin 235 bin 783 oy ile yüzde 0,43’ünü aldığı belirlendi. Böylece ikinci turda, ilk oylamada en çok oy alan Recep Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu yarışacak, en çok oyu alan aday 13. Cumhurbaşkanı seçilecek. 

Birinci turda 64 milyon 190 bin 651 seçmenden 55 milyon 762 bin 065'i sandık başına giderken, birinci turda oy kullanmayanların vereceği kararın önemli olması bekleniyor.

İKİNCİ TURLA TANIŞTIK

Türkiye'de ilk kez ikinci oylama için 28 Mayıs'ta sandık başına gidecek seçmenlere, yeniden seçmen bilgi kağıdı gönderilecek. İlk turda Kemal Kılıçdaroğlu’na büyük destek veren Kadıköy’de toplamda 67 okulda bin 50 adet sandık kurulacak ve 388 bin 720 seçmen oy kullanacak.

Seçimde dikkat edilmesi gerekenler neler?

-Türkiye genelinde oy verme saatleri

Tüm yurtta oy verme saatleri 08.00-17.00 olarak uygulanacak. Oy vermenin bitiş saati geldiği halde sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler varsa, sandık kurulu başkanı seçmenleri saydıktan ve kimliklerini aldıktan sonra sırayla oylarını kullanmalarına izin verecek. Saat 17.00’den sonra gelen seçmen oy kullanamayacak.

-Engelli seçmenler nasıl oy kullanacak?

Felçliler, elleri eksik olanlar veya bu gibi bedeni engelleri açıkça belli olanlar, o seçim çevresi seçmeni olan ve o sırada sandık çevresinde bulunan akrabalarından birinin, akrabası yoksa başka bir seçmenin yardımıyla oy verebilecek. Bir seçmen birden fazla engelliye yardım edemeyecek. Görme engelliler, talep etmeleri halinde sandık kurulu başkanı, akrabalarından biri, akrabası yoksa herhangi bir seçmenin yardımıyla şablona yerleştirilmek suretiyle oy kullanabilecek. Sandık kurulu başkan ve üyeleri engelli seçmene yardım amacıyla oy verme kabinine giremeyecek, oy kullanma sırasında yardım edemeyecek.

-Seyyar sandıklarda kimler oy kullanacak?

Hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı seçmenler için bu seçimde de seyyar sandıklar oluşturuldu. Bu seçmenler, seyyar sandıklarda oylarını kullanabilecek.

- Seçmen bilgi kâğıdı bulundurulması şart mı?

Seçmenin nerede oy kullanacağını gösteren seçmen bilgi kağıdının getirilmesi zorunlu değil. Seçmen bilgi kâğıdı gelmeyenler, nerede, hangi sandıkta oy kullanacağını YSK’nın internet sitesinden de öğrenip oyunu kullanabilecek.

- Oylar hangi durumlarda geçersiz sayılacak?

Oy pusulalarında yırtık, işaret veya yazı olmamasına dikkat edilecek. “TERCİH” veya “EVET” mührü dışında, pusulanın herhangi bir yerine imza atılması veya işaret konulması halinde oy geçersiz sayılacak.

-Sandık kurulları kaç kişiden oluşacak?

Seçimlerde oyların kullanılması, sayılması ve tutanağa geçirilmesinde 5’i siyasi parti temsilcisi olmak üzere 7 kişilik sandık kurulu görevli olacak. Seçim günü oy verme süresinin 17.00 itibarıyla dolmasıyla sandık kurulu başkanı tarafından sandıklar açılacak ve oyların sayılmasına başlanacak.

SEÇİM TAKVİMİ

29 Mayıs: Cumhurbaşkanı seçimi geçici sonuçları ilan edilecek. Sandık kurullarının kararları ve tutanaklarına karşı ilçe seçim kurullarına yapılacak itiraz süresi 17.00'de sona erecek ve yapılan itirazlar ilçe seçim kurullarınca en geç 23.59'a kadar karara bağlanacak.

30 Mayıs: İlçe seçim kurulu kararları ile birleştirme tutanaklarına karşı, il seçim kurullarına yapılacak itiraz süreci saat 17.00'de sona erecek ve en geç saat 23.59'a kadar karara bağlanacak.

31 Mayıs: İl seçim kurulu kararlarına ve il birleştirme tutanaklarına karşı, YSK'ye yapılacak itiraz süresi sona erecek.

1 Haziran: İl seçim kurulu kararlarına ve il birleştirme tutanaklarına karşı yapılan itirazlar YSK tarafından karara bağlanacak. YSK tarafından kesin seçim sonuçları Resmî Gazete ile radyo ve televizyonda ilan edilmek üzere ilgili mercilere gönderilecek


ARŞİV