Kadıköy Kaymakamlığı'ndan süresi belirsiz yasaklama

Kadıköy Kaymakamlığı, ‘pandemi’yi gerekçe göstererek Kadıköy’deki tüm eylemleri yasakladı

01 Nisan 2021 - 09:52

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, daha önce Prof. Dr. Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasını protesto ederken gözaltına alınan ve şu an tutuklu ya da ev hapsinde bulunan arkadaşlarının serbest bırakılması için bugün Kadıköy İskele’de biraraya gelme çağrısı yaptı. Ancak Kadıköy Kaymakamlığı, dün gece, Kadıköy'de toplantı ve gösteri yürüyüşlerini yasakladığını duyurdu.

Kaymakamlık tarafından dün gece 22.43’te web sitesinde yayınlanan basın açıklamasında, “Bazı sivil toplum kuruluşları ve toplulukların sosyal medya yoluyla 01.04.2021 Perşembe günü saat 17:00’de Kadıköy İskele Meydanı’nda toplanma çağrıları yaptıkları anlaşılmıştır” denilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun tavsiyelerini göz önünde bulundurarak 29 Mart 2021 tarihinde toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde; iller bazında ve ülke genelinde salgının seyri, vaka ve hasta sayılarındaki değişikliklere göre alınan kararlar doğrultusunda İstanbul, "Çok Yüksek Risk Grubunda Yer Alan İller" arasında yer almıştır. Bu itibarla ilçemizde yapılmak istenen toplanmanın, toplumun salgından korunması ve salgının yayılımının engellenmesi çalışmalarına olumsuz tesir edebileceği değerlendirilerek 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. Maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 32/Ç Maddesine istinaden; Kaymakamlığımızca idaremizde bulunan tüm açık alanlarda toplantı ve gösteri yürüyüşü yasaklanmıştır.”


 


ARŞİV