“İstanbul Yenileniyor Güçlendirme Projesi” tanıtıldı

İstanbul’daki riskli yapıların yenileme ve güçlendirme çalışmaları devam ediyor. İBB, hızlı tarama sistemiyle depreme karşı yüksek riskli olduğu tespit edilen E sınıfı yapılardan başlayarak, güçlendirme çalışmalarını başlattı

23 Mart 2023 - 14:34

Maraş merkezli depremlerin ardından İstanbul’u bekleyen depreme karşı alınacak önlemler ve çalışmalar hızlandırıldı. İBB tarafından üniversite işbirliği ve KİPTAŞ koordinasyonunda hayata geçirilen "İstanbul Yenileniyor Güçlendirme Projesi” tanıtım toplantısı 17 Mart Cuma günü Haliç Kongre Merkezi'nde yapıldı.

611 RİSKLİ YAPI DÖNÜŞTÜRÜLECEK

KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt törende yaptığı konuşmada İstanbul Yenileniyor, KİPTAŞ ve güçlendirme hizmeti hakkında bilgi verdi. Kurt; “Yaşadığımız bu büyük acıdan çok önce, görevdeki ilk günümüzden beri bizim birinci önceliğimiz olası İstanbul depremiydi. Ve hep ülkenin geleceği için riskli yapıların yenilenmesi tercih değil zorunluluktur dedik. Bu kapsamda; geçmişte yapılan yanlış uygulamalardan ötürü kafası karışık olan vatandaşlarımıza gerçekçi, sürdürülebilir ve şeffaf bir süreç yönetimiyle çözüm üretebilmek adına İstanbul Yenileniyor sistemini hayata geçirdik. Amacımız vatandaşımızın hiçbir aracıya gerek kalmadan şeffaf bir şekilde başvurularını yapabilmesi anahtar teslimine kadar süreçlerini takip etmesiydi. Binlerce başvuru aldık, uzlaştığımız onlarca yapıyı yıktık, temeller attık.” dedi.

İstanbul Yenileniyor sistemine dair rakamlar paylaşan Kurt; “Bugüne kadar 8 ilçe 11 farklı bölgede bin 661 riskli bağımsız birime çözüm üreterek 7 binden fazla insanımızın hayatını kurtardık. Az gibi görünen bu rakama 3,5 yıllık yönetim süremizde ulaştık. KİPTAŞ tarihinin toplamda en çok riskli yapıya çözüm üreten yönetimi olduk. Yakın zamanda 7 ilçede 2 bin 600 kişinin yaşadığı 611 riskli yapının daha yıkım süreçlerini tamamlayıp yapım süreçlerine başlayacağız.” dedi.

BAŞVURULAR İKİ KAT ARTTI

İnşaat maliyetlerinin arttığını ifade eden Kurt şöyle devam etti; “Zaman az ve maliyetler hiç olmadığı kadar hızla artıyor. Biz bu sistemi açtığımızda inşaat maliyeti m2 başına 2.000 TL idi, şu anda bunun sekiz katı, 16 bin TL. Ve üzülerek söylüyorum daha da artacak. Maliyetlerdeki bu korkunç artış nedeniyle istediğimiz hızda ilerleyemiyoruz. Bize başvuran yaklaşık bir milyon 600 bin kişi var. Binaların ayakta kalmasını sağlayacak, can kaybını engelleyecek alternatif bir çözümü yine İstanbul yenileniyor çatısı altında sunuyoruz. Bugün itibarıyla KİPTAŞ koordinasyonunda üniversite işbirlikleri ile mühendislik olarak elverişli yapıların güçlendirilmesi için bir adım atıyoruz. İBB hızlı tarama testinde yapısı riskli çıkan, ruhsata tabi olan ve hak sahiplerinin yüzde 100 uzlaştığı konutlarda, vatandaşlarımız maliyet fiyatı üzerinden güçlendirme hizmetini İstanbul Yenileniyor çatısı altında sunacağız.”

Bünyesinde birçok üniversiteyi barındıran Türkiye Deprem Vakfı’yla iş birliği protokolü imzalamak konusunda mutabakat sağladıklarını dile getiren KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt, “Bu zor günlerden her anlamda güçlenerek çıkmak için biz çalışmaya devam ediyoruz. Hızlı yol almak için ise çözüm odaklı olmaya, iş birliğine ve bilime inanıyoruz. Bugüne kadar en fazla riskli yapıya çözüm üreten yönetim olarak her gün yaptıklarımızın üzerine koymaya, süreci geliştirmeye de devam edeceğiz. Bu projenin etkin ve verimli bir şekilde işlemesine destek verecek herkese şimdiden teşekkür ediyorum.” dedi.

E SINIFI BİNALARDAN BAŞLANACAK

Güçlendirme çalışmalarına, İBB’nin hızlı tarama sistemiyle depreme karşı yüksek riskli olduğu tespit edilen E sınıfı yapılardan başlanacağı bilgisini paylaşan İmamoğlu, “İlerleyen dönemlerde elbette bu kapsamı genişletmek istiyoruz. Ancak takdir edersiniz ki, güçlendirmenin mümkün olduğu en riskli binalarda başlamak bizim için önemli. Hızlı tarama testinde E sınıfı olarak belirlenmiş yapıların hak sahipleri, mutlaka aralarında uzlaşmak zorunda. Uzlaşarak, bizim sistemimize başvuru yapabilecekler. Başvuru yapabilecekleri yer, ‘istanbulyenileniyor.com’ sitesi” şeklinde konuştu.

İMAMOĞLU SÜRECİ ANLATTI

Toplantıda konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, apartman sakinlerinin yüzde 100 uzlaşmaları gerektiğini belirterek şunları söyledi: “Ruhsat ve yapı kayıt belgesi gibi birçok hususun, ruhsat belgeleriyle birlikte var olduğu bir sistemle hayata geçirilen bu süreç başlayacak, vatandaşlarla proje firmaları bir araya getirilecek, üniversite tarafından onaylanan projeler doğrultusunda bir maliyet sunulacak. Maliyeti kabul etmeleri halinde hak sahipleri, uygulama firmasıyla bir araya getirilecek. Sözleşmeler yapılıp, süreç başlayacak. KİPTAŞ, bütün bu sürecin takibini, düzenleyiciliğini denetleyiciliğini sürdürecek. Başından sonuna kadar vatandaşına güvence sağlayacak. Kurduğumuz güçlendirme sistemiyle birlikte, 2007 yılında yasallaşan güçlendirme sisteminin yaygınlaştırılmasına ve güvenilir uygulamaların sayısının arttırılmasına da ciddi bir katkı sağlamış olacağız. Amacımız, güçlendirme teknolojisinden mümkün olan tüm yapıların faydalanmasına katkı sağlayarak, olası bir deprem öncesi İstanbul'u mümkün olduğu kadar dayanıklı hale getirip, insanlarımızın hayatını güvence altına almak. Bu konuda zaman kazanmak demek, emin olun ki hayat kazanmak demektir. O nedenle herkesi, duyarlı olmaya ve aktif davranmaya davet ediyorum.”

 


ARŞİV